Rusza V edycja ogólnopolskiego programu „SCRABBLE® W SZKOLE”

- Kategoria: Ciekawostki
0

1 października rusza nowa edycja rozgrywek programu „Scrabble® w szkole”. Jak w poprzedniej edycji, dzieci i młodzież mogą co miesiąc rozwiązywać zadania z Ligi Scrabble® i zdobywać cenne nagrody. Za pośrednictwem serwisu www.scrabblewszkole.pl można rejestrować się do programu, rozwiązywać zadania miesięczne i to wokół niego skupia się szkolna społeczność.

Proponowane zadania tegorocznej edycji są dostosowane do trzech kategorii wiekowych. Rejestracja jest darmowa. Dla nowych, chętnych drużyn w zamian za zrealizowanie tzw. zadania startowego czeka cenny pakiet powitalny ufundowany przez firmę Mattel.

„Scrabble® w szkole”  to program edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Celem akcji jest promocja gry w Scrabble® jako doskonałego narzędzia pomocniczego w nauczaniu. To świetny sposób na urozmaicenie lekcji, zajęć świetlicowych czy bibliotecznych.

Gra w Scrabble® poprzez intensywny trening skojarzeń, wykorzystywanie logicznego myślenia wspomaga rozwój intelektualny i solidnie trenuje pamięć. Poprzez liczne powtórzenia i częstą odmianę słów uczniom grającym w Scrabble® łatwiej przyswaja się ortografia i gramatyka języka polskiego. Scrabble® wymagają pracy ze słownikiem, co także poszerza wiedzę ogólną o polszczyźnie. Gra wzbudza u graczy naturalne zainteresowanie językiem oraz zasadami gramatyki, wzbogaca zasób słownictwa.

Gra w Scrabble® uczy podejmowania strategicznych decyzji, radzenia sobie ze stresem, a przy tym jest świetną zabawą! Każdy, kto lubi dobrą zabawę i zdrową rywalizację, jest idealnym kandydatem do szkolnego kółka Scrabble®. Według nauczycieli ta gra ma ogromny potencjał edukacyjny a uczestnictwo w programie pozwala go w pełni wykorzystać w stymulowaniu rozwoju uczniów.

Gry planszowe to przyjemny sposób na naukę zasad współpracy i zasad fair play– twierdzi Anna Zaborowicz-Ćwiklińska, psycholog dziecięcy. – Dodatkowo czekanie na swoją kolej w grze może pomóc dzieciom z cechami nadpobudliwości w radzeniu sobie z impulsywnością. Dzięki programowi ‘‘Scrabble w szkole’’ uczymy się zasad ortografii, nowych słów, ale również strategii, szacowania ryzyka i strat. Gra w Scrabble® zwiększa biegłość w liczeniu, pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację uwagi. Ponadto jest to ciekawa forma rozrywki pomagająca oderwać dzieci od tradycyjnych gier komputerowych i skierować ich uwagę ku edukacji bez negatywnych skojarzeń. Dodatkowo, w sytuacji, gdy rodzice mają coraz mniej czasu dla dzieci, spożytkowanie wspólnego czasu na naukę w sposób przyjemny i pożyteczny zarazem jest najcenniejszą rzeczą, jaką możemy podarować dzieciom w ciągu tygodnia-dodaje.

Od lat zarówno młodzież, jak i nauczyciele angażują się w scrabblowe przedsięwzięcia w szkołach, na świetlicach czy w bibliotekach. Biorą udział w konkursach, rozgrywają kolejne partie Scrabble®, sami wymyślają sposoby, w jakie można wykorzystać grę, prześcigając się w coraz to ciekawszych pomysłach.

W programie uczestniczy już ponad 1100 szkół z całego kraju. Patronat honorowy nad programem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Wśród partnerów i patronów programu znajdują się m.in. kuratoria oświaty, Polska Federacja Scrabble, Fundacja Języka Polskiego, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Polskie Stowarzyszenie Kreatywności, a także TVP ABC, Świat Zabawek, i Świat Gier Planszowych.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zmiana w organizacji ruchu: w niedzielę otwarcie ul. Wyszyńskiego

Trwa rozbudowa olsztyńskiej sieci tramwajowej. Kierujący już w