Rola Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we wspieraniu polskiego rolnictwa

- Kategoria: Polecane artykuły
0

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspiera rolnictwo, sadownictwo i rybołówstwo. Aby otrzymać dotację, trzeba złożyć wniosek w jednym z oddziałów instytucji rządowej.

Jak otrzymać dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR)?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 1994 r. wspiera rozwój rolnictwa i terenów wiejskich. Jest wykonawcą polityki rolnej i współpracuje z MRiRW oraz podlega nadzorowi MF. ARiMR udziela wsparcia finansowego w formie dotacji i pożyczek. Jednym z warunków ubiegania się o przyznanie środków jest podleganie ubezpieczeniu w KRUS. Rolnik powinien sprawdzić w programie, na jaką działalność może otrzymać dofinansowanie. W latach 2023-2027 Polska otrzyma z UE 25 mld euro, w ramach WPR, więc warto złożyć wniosek. Dzięki funduszom można uzyskać dodatkowe dochody, które pomogą podejmować różne działania. Celem WPR jest nie tylko zwiększenie przychodów i konkurencyjności, ale też ochrona jakości żywności. Środki przyznawane są także z programów rządowych.

Komu pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomaga rolnikom, mieszkańcom wsi, grupom producentów rolnych, przedsiębiorcom oraz samorządom lokalnym. ARiMR udziela również wsparcia sektorowi rybackiemu. Od 1 stycznia 2023 r. jedynie rolnicy, którzy udowodnią, że uprawiają ziemię, otrzymają dopłaty bezpośrednie. Środki są przewidziane także dla sadowników, Kółka Gospodyń Wiejskich. Wnioski o dopłaty może składać sektor rybołówstwa.  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji przyznaje fundusze także dla branży pszczelarskiej. Wnioski w I i II kwartale dotyczą środków na zakup pszczół, leków oraz sprzętu pszczelarskiego. Natomiast w III-IV, na sprzęt do przewożenia uli, szkolenia, pszczoły, leki, projekty badawcze i analizę miodu.

Jakie straty spowodowane przez zjawiska atmosferyczne pokrywa ARiMR?

Rolnicy mogą otrzymać rekompensatę za poniesione straty spowodowane przez zjawiska atmosferyczne, takie jak: grad, susza, powódź, obsunięcia ziemi oraz lawiny, huragan, deszcz nawalny, mrozy i przymrozki, uderzenia pioruna. ARiMR wypłaca środki, ale producenci rolni, którzy nie posiadają polisy ubezpieczeniowej, otrzymają kwotę, pomniejszoną o 50%.  Oczywiście nigdy koszty nie zwrócą się w 100%. Aby chronić sady i płody rolne warto je zabezpieczać różnymi metodami. Na stronie radary.info można sprawdzić pogodę. Jest to przydatne narzędzie, pokazujące opady, siłę wiatru, gradobicie i burze. Korzystają z niego rybacy, przed wypłynięciem na połów.

Materiał zewnętrzny

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po