Ciekawostki

Red Bull Paper Wings 2015 – Studenci walczyli o miano najlepszego konstruktora papierowych samolotów

We wtorek 24 marca w Centrum Konferencyjnym na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim odbył się już 8 przystanek kwalifikacyjny polskiej edycji Red Bull Paper Wings. Blisko 60 studentów walczyło o miano najlepszego konstruktora papierowych samolotów, a zostali nimi Paweł Paszkowski oraz Przemysław Kozicki.

Red Bull Papaer Wings to międzynarodowe zawody dla studenckich konstruktorów w niecodziennej odsłonie. Uczestnicy muszą pochwalić się zdolnościami w składaniu papierowych samolotów oraz kreatywnością, mając do dyspozycji czystą kartkę formatu A4. Podczas turnieju rywalizują w trzech kategoriach: lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu.

Podobnie jak na poprzednich kwalifikacjach tak samo i w Olsztynie najbardziej obleganą konkurencją wśród pilotów okazała się ta, w której to samolot miał polecieć najdalej. Studenci przeganiali się z coraz to lepszymi modelami wehikułów, sprawdzając wzajemnie ich wymiary, kształt oraz technikę konstrukcji. Pomimo dużej konkurencji w czasie zawodów panowała braterska atmosfera, natomiast pilotów dopingowała licznie zgromadzona publika. W kategorii lot na dystans zwycięzcą został Paweł
Paszkowski pokonując Jakuba Grabowskiego o 70 cm.

Kategoria lot na dystans – wyniki:

1. Paweł Paszkowski – 19,5 m.
2. Jakub Grabowski – 18,8 m.
3. Michał Januszkiewicz – 18,5 m.

W kategorii lot na czas Paweł również nie miał sobie równych. Wyrzucając swój samolot w powietrze na czas 6,53 sekundy ponownie uplasował się na 1 miejscu.

Kategoria lot na czas – wyniki:

1. Paweł Paszkowski – 6,53 s.
2. Jakub Szarejko – 5,81 s.
3. Jakub Gąsior – 5,03 s.

Najbardziej widowiskowa i spektakularna była kategoria akrobatyczna. Zawodnicy urozmaicali występy nie tylko akrobacjami samolotów, ale także wykonywali obroty wokół swojej osi zaczerpnięte z breakdance’u, starając się w ten sposób o dodatkowe punkty od sędziów.

Jury oceniało lot samolotu, performance oraz oryginalność jego wykonania. W skład sędziowski wchodziła min. Anita Kozłowska – reporterka radia Eska oraz Patryk Ratajczak – z uczelnianego samorządu studenckiego. Pierwsze miejsce ex-aequo zdobył Przemysław Kozicki wraz z Jakubem Szarejko, piloci uzyskali po 29 pkt.

Kategoria akrobatyka lotu – wyniki:

1. Przemysław Kozicki – 29 pkt.
1. Jakub Szarejko – 29 pkt.
2. Damian Kujakowicz – 26 pkt.
3. Artur Ochnio – 25 pkt.
3. Paweł Paszkowski – 25 pkt.

Kolejne eliminacje odbędą się w Toruniu, Wrocławiu, Rzeszowie i Szczecinie. Może w jednym z tych miast wyłoni się tegoroczny zwycięzca polskich eliminacji Red Bull Paper Wings?

Trójka najlepszych z najlepszych weźmie udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Salzburgu, gdzie rywalizować będą ze zwycięzcami z ponad 70 krajów. Finał odbędzie się we wspaniałym Hangarze-7, domu historycznej już grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.

Więcej informacji na temat Red Bull Paper Wings, kalendarz wszystkich przystanków kwalifikacyjnych oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.redbullpaperwings.com

Źródło: mat. prasowe/ fot. Michał Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*