MotosportSport

Rajd Dakar 2014: Krzysztof Hołowczyc piąty na 10. etapie

Krzysztof Hołowczyc ukończył dziesiąty etap Rajdu Dakar na piątym miejscu i utrzymał szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.Za nami 10. etap rajdu Dakar 2014. Kierowcy mieli do pokonania 631 km. Był to jeden z najdłuższych odcinków specjalnych w tegorocznym rajdzie. Załoga Krzysztof Hołowczyc/Konstantin Żilcow zajęła dzisiaj piąte miejsce.

Dziesiąty etap i swoje drugie etapowe zwycięstwo w ciągu trzech dni odnotował Nasser al-Attiyah. Dotychczasowy lider rajdu – Nani Roma był dzisiaj trzeci, a jego przewaga nad Stephanem Peterhanselem zmalała już tylko do 2 minut i 15 sekund. Z pozostałych polskich kierowców, Martin Kaczmarski był 12., Marek Dąbrowki 14., a Adam Małysz 15.

Podczas dziesiątego etapu uległ wypadkowi Hiszpan Carlos Sainz. Jego pojazd, SMG Buggy, został poważnie uszkodzony, a 51-letni dwukrotny rajdowy mistrz świata i zwycięzca Dakaru w 2010 roku został przewieziony do centrum medycznego.

Krzysztof  Hołowczyc po 10. etapie

To był kolejny bardzo trudny etap. Zwłaszcza jego pierwsza część dała się nam mocno we znaki. Dość długo szukaliśmy jednego z way-pointów, jeżdżąc w kółko razem z dwoma innymi Mini i Małyszem. Nam udało się znaleźć go najszybciej z tej grupy, ale i tak straciliśmy tam sporo minut. Pozostała część etapu to już czysta szybka jazda i w efekcie dobre 5. miejsce.

Do mety pozostały jeszcze tylko trzy dni rywalizacji, więc jeszcze sporo może się zdarzyć. W czołówce jest bardzo ostra walka o miejsca na podium, a wtedy łatwo o błąd. My z Konstantinem jedziemy swoim tempem, coraz lepiej się rozumiemy, a wiadomo, że pierwszy wspólny start to zawsze jest nauka. Jak na sporą dawkę zaliczonych przygód to 6. miejsce, które zajmujemy jest całkiem przyzwoite.

Jestem bardzo podekscytowany faktem, że po dzisiejszym etapie w pierwszej dziesiątce jest aż 4 polskich kierowców. Do tego Sonik trzeci i Przygoński siódmy w swoich klasach. Polska stała się prawdziwą potęgą w Dakarze!