Wiadomości

Przedłużono konsultacje społeczne ws. parku kulturowego

Urząd Miasta Olsztyna informuje, że konsultacje społeczne w sprawie poznania opinii mieszkańców na temat propozycji wprowadzenia na obszarze Starego Miasta w Olsztynie prawnej formy ochrony zabytków jaką jest park kulturowy zostały przedłużone do końca lutego 2016 roku.

– Spełniamy prośbę mieszkańców Olsztyna. Dłużej, niż planowaliśmy, potrwają konsultacje społeczne, dotyczące powstania parku kulturowego.

Rozmowy na temat wprowadzenia takiej formy ochrony zabytków na Starym Mieście potrwają do końca lutego. Zachęcamy więc do udziału w konsultacjach, co umożliwi rozpoznanie różnych aspektów danego problemu, posłuży opracowaniu alternatywnych rozwiązań, umożliwi lepsze poznanie potrzeb mieszkańców oraz dostosowanie rozwiązań do oczekiwań społecznych – informuje Urząd Miasta.

Urzędnicy zachęcają również do wypełnienia anonimowej ANKIETY, której kwestionariusz znajduje się na platformie konsultacji społecznych (www.konsultacje.olsztyn.eu). Tam również znajdują się informacje dotyczące idei, zasad wprowadzania oraz inne informacje dotyczące parków kulturowych.

Przypomnijmy, ze park kulturowy jest formą obszarowej ochrony zabytków, na którym występują jednocześnie elementy wyróżniające się krajobrazowo oraz elementy krajobrazu kulturowego z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej.

Utworzenie parku kulturowego ma na celu wzmocnienie skuteczności ochrony jego walorów kulturowych i krajobrazowych w zintegrowanym powiązaniu z ochroną przyrody i wykorzystaniem tych walorów dla optymalnego, zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzennego gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*