Wiadomości

Przedłużająca się zima będzie bardzo kosztowna

Chociaż  już od dwóch tygodni mamy astronomiczną wiosnę to zima nie daje za wygraną. Opady śniegu i niska temperatura są nie tylko uciążliwe, ale również bardzo kosztowne.Utrzymanie dróg

Poprzez opady śniegu rosną wydatki na utrzymanie i odśnieżanie dróg. Gminne budżety nie wytrzymują nakładów na walkę z pogodą. Tylko do Wielkanocy przez ostatnie pięć miesięcy na utrzymanie i odśnieżanie dróg wojewódzkich na Warmii i Mazurach wydano prawie 12 milionów złotych.

Już dzisiaj wiadomo, że zimowa aura odbije się latem. Wzrastające koszty utrzymania dróg oznaczają, że samorządy będą miały mniej pieniędzy na ich remonty.

Ogrzewanie budynków

Kolejny atak zimy oznacza też wyższe rachunki za ogrzewanie mieszkań i domów. Niska temperatura zwiększa koszty ogrzewania budynków. W całym bieżącym sezonie grzewczym zapotrzebowanie na ciepło będzie o ok. 12 procent wyższe niż w poprzednim.

Pogoda opóźnia prace polowe

Zimowa pogoda uniemożliwia rozpoczęcie prac polowych. Według oceny ekspertów na razie tragedii nie ma, ale wegetacja roślin jest już opóźniona. Można się jednak spodziewać niższych plonów zbóż. Trudno jest też powiedzieć, kiedy rolnicy będą mogli wyjechać na pola, bo prognoza na najbliższe dni jest niekorzystna. Opóźnienia w pracach polowych sięgają już ok.2-3 tygodni.

Prawdopodobnie część rolników zrezygnuje w tym roku z uprawy zbóż jarych czyli wysiewanych na wiosnę, zwłaszcza pszenicy ze względu na zbyt późny termin wysiewu. Zazwyczaj do połowy kwietnia zasianych jest w Polsce ok. 70 proc. zbóż jarych.

Przedłużająca się zima groźna dla pszczół

Pszczelarze karmią pszczoły na przełomie lata i jesieni i zwykle pokarm ten wystarcza owadom aż do wiosny. Niestety w tym roku panująca aura sprawiła, że wielu pszczelim rodzinom już brakuje pokarmu, a pogoda nie pozwala im na zbieranie go na zewnątrz. Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Olsztynie apeluje do pszczelarzy o dokarmianie pszczół.

Owady dokarmia się ciastem miodowo-cukrowym lub samym miodem. Łyżeczka miodu wystarcza pszczołom na dobę. Najlepszym jednak ratunkiem dla pszczół będzie szybkie nadejście wiosny, bo owady potrzebują m.in. pyłku, który jest bogaty w potrzebne dla owadów białko.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*