Promocja książki „Kiermasy na Warmii”

- Kategoria: Kultura
0

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie promocyjne książki „Kiermasy na Warmii” w ramach „Rozmowy o dziedzictwie kulturowym Warmii i Mazur”.

Spotkanie z Janem Chłostą (autorem opracowania) i Witoldem Mierzejewskim (wydawcą)

Prowadzenie: Robert Lesiński

23 czerwca /środa/ 2021 r., godz. 17.00

WBP, ul. 1 Maja 5, sala 3

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, przybycie prosimy potwierdzić pod nr tel. 89 524 90 48

Relacja na żywo:

Facebook WBP w Olsztynie: https://www.facebook.com/WBPOlsztyn/

Wznowione Kiermasy na Warmii ks. Walentego Barczewskiego (1856-1928) przez wydawcę Witolda Mierzejewskiego są trzecią książką tego autora, obok wcześniej przypomnianych edycji Geografii polskiej Warmii (2008) i Piśmiennictwa polskiego w XIX i XX stuleciu nie tylko o Warmii (2015). W tej ostatniej znalazły się teksty zamieszczone w latach 1924-1928 w „Gazecie Olsztyńskiej”.

Narodziny Kiermasów na Warmii trzeba łączyć z wyjątkowym sentymentem ks. Barczewskiego do ziemi swego urodzenia. Napisał je z chęci pokazania zwyczajów i przywiązania Warmiaków do „mowy i wiary Ojców”, ich głębokiego zakorzenienia się w Kościele katolickich. Sam także jako polski Warmiak zabiegał o zachowanie języka polskiego w południowej części tej krainy.

Nie są Kiermasy w całym tego słowa znaczeniu utworem beletrystycznym, stanowią raczej zlepek różnych konwencji literackich. Dominuje w nich gawęda, scenki obyczajowe, dialogi. Całość została oparta na opisie odpustu Opatrzności Bożej w Bartagu, przeżyciach jego uczestników i wspólnym biesiadowaniu po nabożeństwie w domu Autora w Jarotach, niegdyś wsi przypisanej do parafii w Bartągu z udziałem przybyłych krewnych i przyjaciół z różnych stron południowej Warmii.

Edycję Kiermasów na Warmii, podobnie jak wznowienia dwóch pozostałych książek ks. Barczewskiego,  do druku przygotował Jan Chłosta.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się