Pracodawca przyjazny WOT
Do 30 czerwca terytorialsi i przedsiębiorcy mogą zgłaszać kandydatów do udziału w konkursie „Pracodawca przyjazny WOT”. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej chce nagrodzić firmy, które wspierają swoimi działaniami podwładnych służących w WOT. Zrozumienie przez pracodawców misji i zadań Wojsk Obrony Terytorialnej warunkuje rozwój formacji, stwarza także warunki do niezakłóconego pełnienia terytorialnej służby wojskowej przez osoby aktywne zawodowo.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, dlatego współpraca z pracodawcami jest dla naszej formacji szczególnie ważna. Obecnie w szeregach 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej blisko 2600 żołnierzy OT, spośród których ponad 50% żołnierzy deklaruje stałe zatrudnienie. W szeregach naszej jednostki mamy 50 żołnierzy prowadzących działalność gospodarczą, blisko 20 prowadzący gospodarstwo rolne, ponad 1300 żołnierzy zatrudnionych. Żołnierze OT łączą pełnienie służby wojskowej z życiem rodzinnym i zawodowym. Uzyskanie równowagi jest możliwe wtedy, gdy pracodawca wspiera swojego pracownika i rozumie znaczenie jego służby. Wsparcie ze strony pracodawców jest nieocenionym bodźcem, który niejednokrotnie odgrywa kluczową rolę podczas podejmowania decyzji o przystąpieniu do WOT.
Zależy nam na pokazaniu i nagrodzeniu tych pracodawców, którzy rozumieją znaczenie terytorialnej służby wojskowej nie tylko w wymiarze obronnym i społecznym, lecz także biznesowym. W pierwszej edycji, która odbyła się w 2019 roku tytuł Pracodawcy Przyjaznego WOT otrzymał Pan Tomasz Kądziołka, prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Tego rodzaju projekty warto organizować cyklicznie, bo wpływają na pozytywne relacje ze społeczeństwem. Stwarzają płaszczyznę komunikacji, dzięki której możemy poznać wzajemne oczekiwania i potrzeby. A to niezwykle ważne, biorąc pod uwagę specyfikę naszej formacji.
Do kogo skierowany jest konkurs?
Konkurs skierowany jest do pracodawców zatrudniających żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową i ma na celu wyłonienie oraz wyróżnienie pracodawców, którzy swoją postawą poprzez tworzenie dobrych warunków panujących w zakładach pracy, wspierają pracowników-żołnierzy OT, rozumieją istotę budowy formacji, w tym realizowane przez nią cele i zadania, szczególnie w aspekcie lokalnym. Projekt stawia na postawy pracodawców, którzy rozumieją korzyści, ale i prawa oraz obowiązki jakie wynikają z tytułu zatrudniania pracowników, pełniących terytorialną służbę wojskową. Buduje przekonanie, że zatrudniając żołnierzy OT, pracodawcy osiągają podwójne korzyści: mają dobrze wyszkolonych pracowników oraz aktywnie włączają się w budowanie systemu bezpieczeństwa kraju.
Regulamin konkursu i wnioski do zgłaszania kandydatów dostępne są na stronie Wojska Polskiego https://www.wojsko-polskie.pl/
Tegorocznych laureatów poznamy pod koniec września. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają żołnierzy OT i cenią tę ideę mogą także samodzielnie zgłosić swoją firmę.