Na sygnale

Potrącenie nastolatek na przejściu dla pieszych

Policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło na ul. Sielskiej w Olsztynie. Wg wstępnych ustaleń 64- letnia kierująca toyotą nie ustąpiła pierwszeństwa nastolatkom na przejściu dla pieszych. Obie dziewczynki z obrażeniami ciała trafiły do szpitala.


Do zdarzenia doszło w niedzielę (15.04.2024r.) przed godz. 18:00 na ul. Sielskiej. Według wstępnych ustaleń kierująca toyotą 64- latka jadąc w kierunku Dajtek nie ustąpiła pierwszeństwa przechodzącym przez przejście nastolatkom i potrąciła je. 13 i 14- latka z obrażeniami ciała trafiły do szpitala. Trwa wyjaśnianie wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

W pierwszym kwartale bieżącego roku na drogach powiatu olsztyńskiego doszło 13 wypadków z udziałem pieszych. Na szczęście nikt nie zginął. To o 2 zdarzenia mniej niż w tym samym okresie w poprzednim roku.

Z policyjnych analiz wynika, że do większości zdarzeń drogowych, w których poszkodowani są piesi uczestnicy ruchu dochodzi z winy kierujących samochodem. Na 32 zdarzenia z udziałem pieszych kierujący zawinili 24 razy. Do 13 zdarzeń doszło na przejściach dla pieszych.

Zgodnie z zasadami ruchu drogowego pieszy znajdujący się na przejściu lub wchodzący na nie ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym drogą pojazdem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że oprócz prawa do skorzystania z pierwszeństwa, pieszy przechodzący przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, a także zastosować się do zasady ograniczonego zaufania. Nawet w miejscu oznaczonym pasami warto zatrzymać się na chwilę przed wejściem na jezdnie i dać szansę kierującym, aby nas w porę zobaczyli i odpowiednio zareagowali. Zyskać tym samym czas na to, aby samemu ocenić sytuację na drodze i bezpiecznie przejść przez jezdnię.

Piesi należą do grupy tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego, najbardziej narażonych na tragiczne skutki zdarzeń drogowych.

Źródło: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*