Na sygnale

Policjanci z olsztyńskiej grupy „SPEED” podsumowali pierwsze tygodnie nowego roku

Nadmierna prędkość niedostosowana do warunków panujących na drodze to niezmiennie jedna z głównych przyczyn wypadków na drodze. W związku z czym, aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniem na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków w całym kraju powołano grupy „SPEED”.

Od początku roku policjanci z grupy „SPEED” na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego skontrolowali 118 pojazdów. Funkcjonariusze ujawnili 107 wykroczeń w tym 89 przekroczeń prędkości. W trakcie działań nałożono 86 mandatów, 20 razy zastosowano pouczenia, a w jednym z przypadków skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze zatrzymali również jeden dowód rejestracyjny.

Grupa SPEED ma między innymi za zadanie ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań i szczególnie niebezpiecznych wykroczeń takich jak :

• przekraczanie dozwolonej prędkości,
• nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
• niewłaściwe wyprzedzanie,
• niewłaściwe zachowanie w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego (w tym w obrębie przejść dla pieszych),
• ujawnianie innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych.

W skład grupy „SPEED” wchodzą doświadczeni funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie – wyszkoleni i wyposażeni w specjalistyczny sprzęt. Należy pamiętać również, że nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego czuwają policjanci z pionu prewencji w tym Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Olsztynie.

W wyniku ich pracy, tylko wczoraj dwóch kierowców na trzy miesiące pożegnało się ze swoim prawem jazdy. Podczas pomiaru prędkości na ul. Al. Warszawskiej w Olsztynie, policyjne urządzenia do mierzenia prędkości zarejestrowały kolejno przekroczenia prędkości o 58 i 60 km/h w obszarze zabudowanym, w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h.

Źródło: KMP Olsztyn (aj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*