Na sygnale

Policjanci przeprowadzili kolejne działania z wykorzystaniem drona

Policjanci z wydziałów ruchu drogowego olsztyńskich KWP i KMP w Olsztynie po raz kolejny, wykorzystując sprzyjające warunki pogodowe, prowadzili działania z wykorzystaniem drona. Za pomocą bezzałogowego statku powietrznego kontrolowali zachowania uczestników ruchu drogowego na DK 16 na odcinku od Barczewa w kierunku Mrągowa aż do granic powiatu olsztyńskiego. Obiektyw drona skierowany był szczególnie na kierujących niestosujących się m.in. do oznakowania poziomego.

We wtorek (20.04.2021) policjanci z komórek ruchu drogowego KWP i KMP w Olsztynie połączyli siły w walce z piratami drogowymi naruszającymi zasady bezpieczeństwa. Szczególnym nadzorem objęty został odcinek krajowej szesnastki od Barczewa w kierunku Mrągowa aż do granic powiatu. W wielu miejscach na tej trasie rozstawione były patrole policyjne, wyposażone w laserowe mierniki prędkości. Dodatkowym wsparciem był dla nich dron, który z powietrza obserwował niesfornych kierowców, a uzyskane dzięki niemu informacje szybko trafiały do patroli na ziemi.

Korzystanie przez policjantów z drona jest uzależnione od warunków pogodowych i ograniczone czasowo, ze względu na warunki techniczne urządzenia. Jednak jak pokazały przeprowadzone działania, to wystarczyło do ujawnienia wykroczeń dotyczących m.in. wyprzedzania w miejscu niedozwolonym.

Z uwagi na to, że takie wykroczenia jak nadmierna prędkość i wyprzedzanie innych pojazdów w miejscach do tego niedozwolonych są niezmiennie uważane za jedne z głównych przyczyn najtragiczniejszych zdarzeń drogowych, kierowcy nie mogli liczyć na pobłażanie ze strony kontrolujących ich policjantów.

Sprzyjające warunki pogodowe, a co za tym idzie również i drogowe, nigdy nie były i nie będą usprawiedliwieniem dla „ciężkiej nogi” i braku wyobraźni u kierowców. Dlatego policjanci planują wkrótce ponownie wrócić na drogi, wspierani przez pilota bezzałogowego statku powietrznego.

Źródło: KMP Olsztyn(rp/tm)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*