Na sygnale

Policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o oszustwa na tzw. „wnuczka”

Olsztyńscy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o usiłowanie oszustw. Mieszkańcy Warszawy tj. 49-letni Paweł F., 22-letni Robert S. oraz 19-letnia Joanna K., usiłowali wyłudzić od trzech olsztynian pieniądze.

Z ustaleń kryminalnych wynika, że szefem grupy był 49-latek, który telefonował do starszych osób i przekonywał ich o konieczności wpłaty na wskazane przez niego konto pieniędzy, przeznaczonych na operację członka rodziny. Pozostała dwójka była tzw. „słupami”. To na ich konta miały wpływać pieniądze poszkodowanych. Na szczęście starsi mieszkańcy miasta nie dali się oszukać i nie stracili oszczędności swojego życia.

W jednym przypadku pomógł pracownik banku, który wykazał się czujnością i odwiódł starszą kobietę od wykonania podejrzanej transakcji. Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają, że sprawcy w podobny sposób działali na terenie całego kraju. Kodeks karny za przestępstwo oszustwa, czy też jego usiłowania przewiduje karę nawet 8 lat pozbawienia wolności.

9 stycznia br. olsztyńscy policjanci zostali poinformowani przez jednego z mieszkańców o usiłowaniu wyłudzenia od niego pieniędzy. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że zatelefonował do niego nieznany mu mężczyzna i przekonywał o konieczności wpłaty 1.000 złotych na wskazane konto. Pieniądze miały być rzekomo potrzebne na operację ratującą życie jego bratanka, który ciężko zachorował. Rozmówca poinformował mężczyznę, że konto należy do doktora, który ma przeprowadzić zabieg medyczny. Mężczyzna nie dał się zwieść rozmówcy i o zdarzeniu poinformował policjantów.

Następnego dnia oszust zadzwonił do dwóch innych mieszkanek Olsztyna. Za każdym razem schemat działania sprawcy był taki sam.

Jedna z kobiet, która uwierzyła w historię przedstawioną w rozmowie telefonicznej, poszła się do banku, aby wypłacić 2.000 złotych. W tym przypadku czujnością wykazał się pracownik placówki, który zasugerował kobiecie, aby nie wypłacała wszystkich oszczędności i nie przekazywała zbyt pochopnie pieniędzy na nieznane konto. Poradził także, aby sprawę zgłosić policji. Kobieta odstąpiła od wypłaty oszczędności i zawiadomiła olsztyńskich policjantów.

Policjanci z Wydziału Mienia Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, mając zgromadzony materiał dowodowy, doprowadzili do zatrzymania dwóch osób podejrzanych w tej sprawie. 22-letni Robert S. oraz 19-letnia Joanna K. prosto z Warszawy trafili policyjnych cel.

W trakcie wyjaśniania schematu działania i ról jaką pełnili zatrzymani w przestępczym procederze, policjanci ustalili, że mieszkańcy Warszawy byli tzw. słupami. Mieli oni założone na swoje dane osobowe konta w różnych placówkach bankowych. Po wpłacie na nie pieniędzy przez oszukane osoby, wspólnicy mieli je przekazać szefowi grupy. Z każdej transakcji mieli otrzymywać po 1.000 złotych. Kobieta i mężczyzna przyznali się do usiłowania oszustwa. Prokurator wobec tych osób zastosował dozór policyjny, tj. dwukrotne w tygodniu stawiennictwo na komendzie policji .

Z ustaleń kryminalnych wynikało, że szefem grupy był 49-letni mieszkaniec Warszawy. To on miał dzwonić do starszych osób i przekonywać je o konieczności wpłaty na wskazane przez niego konto pieniędzy potrzebnych na operację członka rodziny. W niedzielę funkcjonariusze zapukali do drzwi mieszkania 49-letniego Pawła F. Mężczyzna był kompletnie zaskoczony wizytą kryminalnych. Został on przewieziony do Olsztyna i zatrzymany w policyjnym areszcie. Wczoraj przed prokuratorem podejrzany nie przyznał się do winy.

W sprawę zamieszany jest również syn 49-latka, który jest obecnie poszukiwany przez policjantów.

Policjanci wskazują, że sprawa ma charakter rozwojowy i może dotyczyć także innych, oszukanych w podobny sposób osób z terenu całego kraju.

Kodeks karny za przestępstwo oszustwa, czy też jego usiłowania przewiduje karę nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują do osób starszych!                                  

Nie dajcie się zwieść zapewnieniom rzekomych bratanków, siostrzeńców. Sprawdzajcie u innych członków rodziny, czy rzeczywiście Wasz bratanek czy wnuczek jest w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy np. na leczenie.

Pod żadnym pozorem nie przekazujcie  pieniędzy nieznajomym osobom, podającym się za posłańców od będących  w potrzebie wnuczków. Nie przekazujcie  pieniędzy na konta wskazane przez nieznane Wam osoby.

W razie jakichkolwiek wątpliwości sprawę należy zgłaszać policji.   

Ostrożność i zasada ograniczonego zaufania  mogą  uchronić Was przez utratą oszczędności Waszego życia.

Informacja: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*