Na sygnale

Policja przypomina: Jazda quadem i crossem po lesie jest zabroniona!

Olsztyńscy policjanci przypominają, że na drogach leśnych zabroniony jest ruch pojazdem silnikowym, za wyjątkiem, gdy droga taka jest publiczna, czyli np. jest drogą dojazdową do konkretnej miejscowości.

Policjanci wiedzą, jak uciążliwa dla lokalnej społeczności jest kwestia osób poruszających się na quadach i crossach po terenach leśnych. Cieszy nas fakt, że tego rodzaju sygnały docierają do nas w tym sezonie sporadycznie. Przypominamy jednak, że jazda tego typu pojazdami po lesie jest zabroniona przepisami prawa: “Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach” – czytamy w artykule 29 ustawy o lasach. Za nielegalna jazdę grozi kara grzywny w związku z niedostosowaniem się do art. 161 Kodeksu Wykroczeń.

Quadami można jeździć tylko drogami publicznymi. Zjeżdżanie na leśne trasy i jazda między drzewami jest zakazana. Pamiętajmy, że niniejszy zakaz egzekwowany jest przez leśników wspomagających się przenośnym monitoringiem. Osoby wjeżdżające do lasu oraz niszczące tym samym środowisko naturalne i płoszące dzikie zwierzęta, mogą również spotkać się z interwencją policjantów.

Policja zapowiada cykliczne kontrole, które mają na celu eliminowanie nieprawidłowych, uciążliwych zachowań, zagrażających bezpieczeństwu i mających negatywny wpływ na środowisko naturalne. Przypominamy, że możecie Państwo informować nas o wszelkich zagrożeniach i nieprawidłowościach za pośrednictwem innowacyjnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Źródło: KMP Olsztyn (ik)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*