Na sygnale

Policja ostrzega przed nową metodą działania oszustów

Oszuści po raz kolejny próbują wykorzystać troskę, empatię i chęć pomocy członkom naszej rodziny. Tym razem wysyłając do swoich ofiar sms-y z prośbą o przekazanie pieniędzy. Przestrzegamy przed klikaniem w wiadomości i linki z podejrzanego źródła.

„Cześć mamo, to jest mój nowy numer telefonu. Wyślij mi wiadomość…” – o takiej treści w czwartek (25.05.2023) wiadomość otrzymała pewna mieszkanka Olsztyna. Kobieta była przekonana, że nadawcą sms-a jest jej córką, w związku z tym kontynuowała konwersację bez żadnych podejrzeń. W trakcie wymiany wiadomości rzekoma córka twierdziła, że jej poprzedni telefon się zepsuł i potrzebuje pieniędzy na zakup nowego. Pokrzywdzona myśląc, że pomaga swojej rodzinie przekazała na wskazane konto prawie 4 tysiące złotych.

Po kilku godzinach 68-latka otrzymała telefon od córki z właściwego numeru. Wtedy kobieta zorientowała się, że wcześniej pisała z oszustką i postanowiła zgłosić sprawę olsztyńskim policjantom.

Apelujemy!

Przestrzegamy przed klikaniem w wiadomości i linki z podejrzanego źródła. Zanim komukolwiek przekażemy pieniądze bądź wykonamy przelew skontaktujmy się telefonicznie z tą osobą, zweryfikujmy tę informację i upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. W takich sytuacjach, nigdy nie działajmy pochopnie, bo możemy stracić nasze oszczędności.

Źródło: KWP Olsztyn (aj/kh)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*