Podwyższone stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w Olsztynie
Od kilku dni na obszarze Polski utrzymują się bardzo wysokie stężenia pyłów PM10, PM2,5. Dopuszczalne poziomy stężeń pyłów zawieszonych od kilku dni znacznie przekraczane są również w Olsztynie. WIOŚ zaleca ograniczenie czasu przebywania poza budynkami do niezbędnego minimum.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie informuje o podwyższonych stężeniach pyłu zawieszonego PM10 i PM2.5 w województwie warmińsko-mazurskim.
W związku z tym zwracamy się z apelem o ograniczenie czasu przebywania poza budynkami do niezbędnego minimum. Apel dotyczy w szczególności osób starszych oraz dzieci i młodzieży. WIOŚ w Olsztynie prognozuje występowanie sytuacji podwyższonych stężeń pyłu do środy 11.01.2017 włącznie – czytamy w komunikacie WIOŚ w Olsztynie.
Powodem podwyższonych stężeń pyłów PM10, PM2,5 jest utrzymujący się od kilku dni duży mróz i bardzo słaby wiatr. Do pogorszenia jakości powietrza przyczyniają się również mieszkańcy, którzy intensywnie palą w domowych piecach.
Pyły zawieszone PM10, PM2,5 mają bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością może przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada zdolność przedostawania się głęboko do płuc – pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, a następnie przedostawać się do krwi.
Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 µg/m3