Na sygnale

Podszyli się za funkcjonariuszy CBŚP i oszukali seniorkę. Mieszkanka Olsztyna straciła 37 tys. zł

68-letnia mieszkanka Olsztyna wraz z mężem uwierzyła mężczyznom, przedstawiającym się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Seniorzy zgodzili się aby wziąć udział w akcji rozbicia grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem pieniędzy. Warunkiem przystąpienia do „współpracy” było przekazanie banknotów, na których miały znajdować się odciski palców oszustów. Postępując zgodnie z instrukcjami wydawanymi telefonicznie 68-letnia mieszkanka Olsztyna straciła 37 tys. zł. Policja apeluje zwłaszcza do osób młodych o przeczulenie seniorów na tego typu zachowania.

Scenariusz oszustów podszywających się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji jest niezmienny. Wczoraj (09.06.2021) do 68-letniej kobiety zadzwonił telefon stacjonarny. Po drugiej stronie słuchawki mężczyzna przedstawił się z imienia i nazwiska podając przy tym numer legitymacji służbowej i informując, że jest funkcjonariuszem CBŚP.

Fałszywy funkcjonariusz ostrzegał seniorkę i jej męża, że od jakiegoś czasu są „na celowniku” grupy oszustów nad której rozpracowaniem właśnie pracują. Informację potwierdził przełożony funkcjonariusza, który odezwał się w słuchawce telefonu po tym, jak nie odkładając słuchawki telefonu kobieta wybrała na klawiaturze numer alarmowy. Nie trzeba przypominać, że seniorka przez cały czas rozmawiała z oszustami i że wybranie jakiegokolwiek numeru na klawiaturze podczas trwającej rozmowy nie kończy poprzedniego połączenia. Nic nie podejrzewająca kobieta wraz z mężem uwierzyli w historię rozmówców i zgodzili się aby pomóc w rozpracowaniu szajki oszustów.

Podczas rozmowy telefonicznej, kobieta przekazała oszustom informacje, że posiada pieniądze zdeponowane w banku. Zgodnie z poleceniami rozmówcy, seniorka wzięła ze sobą telefon komórkowy, wsiadła w taksówkę i pojechała do banku w którym trzymała swoje oszczędności. Nic nie podejrzewająca olsztynianka wybrała z banku 37 tys. zł i pieszo ruszyła w kierunku wskazanego przez oszustów miejsca, gdzie miało dojść do przekazania pieniędzy. W pewnym momencie, do 68-latki podszedł młody mężczyzna i podając się za funkcjonariusza CBŚP odebrał od kobiety pieniądze po czym oddalił się w nieznanym kierunku.

Na tym historia się nie skończyła. Pazerność oszustów podszywających się za funkcjonariuszy CBŚP była większa. Rozmówca, który przez cały czas był kontakcie telefonicznym z seniorką ustalił, że kobieta ma jeszcze zgromadzone pieniądze w innym banku. Oszust kazał kobiecie pójść do banku i wybrać kolejne pieniądze, tym razem w kwocie 28 tys. zł. Gdy 68-latka oznajmiła, że nie posiada dokładnie 28 tys. zł połączenie gwałtownie zostało przerwane. Wówczas seniorka zorientowała się, że prawdopodobnie padła ofiarą oszustów, którzy okradli ją i jej męża z oszczędności.

Pomimo licznych kampanii informacyjnych związanych z budowaniem świadomości zagrożenia ze strony oszustów w dalszym ciągu odnotowujemy tego typu zdarzenia. Po raz kolejny apelujemy do seniorów o zachowanie czujności podczas rozmowy z nieznajomymi. Swój apel kierujemy również do osób młodszych, aby porozmawiały ze swoimi rodzicami, dziadkami, czy starszymi sąsiadami i przestrzegli ich przed tego typu przestępczą działalnością.

Przypominamy, że policjanci w ramach prowadzonych działań NIGDY nie proszą o przekazanie gotówki!

Źródło: KMP Olsztyn (rp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*