Na sygnale

Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Po alkoholu, na zakazie, bez wyobraźni…wobec takich kierujących policjanci interweniowali w ostatni weekend. Każdy łamiący prawo i przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym musi liczyć się z odpowiedzialnością i surowymi karami, zarówno za popełniane wykroczenia, jak i przestępstwa drogowe. Czuwając nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego policjanci codziennie patrolują ulice i kontrolują kierujących eliminując z ruchu tych, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem na drodze stwarzają zagrożenie dla innych.

W miniony weekend (16-18.12.2022r.) policjanci odnotowali 5 wypadków, w których 5 osób zostało rannych. Funkcjonariusze odnotowali 131 kolizji drogowych i ujawnili 13 nietrzeźwych kierujących.

Działdowo

W piątek (16.12.2022r.) w miejscowości Nowe Dłutowo w gminie Lidzbark patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 30-latka, który kierował samochodem marki Seat. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali mieszkańcowi gminy Rybno prawo jazdy i przerwali mu dalszą jazdę.

Nietrzeźwy kierujący wkrótce odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, kara finansowa minimum 5 tysięcy złotych i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

W tym samym dniu policjanci z działdowskiej drogówki zatrzymali w Uzdowie do kontroli drogowej pojazd marki Barton. Motocyklem kierował 31-letni mieszkaniec gminy Działdowo, który nie posiadał uprawnień do kierowania tym pojazdem.

Kolejnego kierującego bez uprawnień policjanci ruchu drogowego zatrzymali w sobotę (17.12.2022r.) w Iłowie-Osadzie. To 20-letni mieszkaniec Mławy, który kierował pojazdem marki VW Golf. Co więcej, ten sam mężczyzna został ponownie zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów ruchu drogowego w niedzielę (18.12.2022r.) na terenie gminy Iłowo-Osada, tym razem w Mławce, gdzie również nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym.

Wobec 31 i 20-latka policjanci sporządzili notatki z wnioskiem o ukaranie. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych. W tym przypadku sprawca musi się również liczyć z nałożeniem przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3.

Elbląg

Policjanci z ruchu drogowego odnotowali 17 kolizji. Nie było wypadków drogowych. Zatrzymali 75 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość. Patrol prewencji zatrzymał rekordzistę po alkoholu. Mieszkaniec Malborka miał 1,2 promila i sądowy zakaz prowadzenia. Został zatrzymany w sobotę (17.12.2022r.) przy al. Grunwaldzkiej w Elblągu. 24-latek kierował audi. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Iława

Pierwszego z kierujących zatrzymali policjanci w piątek (16.12.2022r.) kilka minut przed godziną 13:00. Do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwonił mężczyzna z informacją, że w oplu siedzi kierowca, z którym jest utrudniony kontakt. Zgłaszający dodał, że zabrał mu kluczyki ze względu na jego stan. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że faktycznie mężczyzna ma problem z wypowiadaniem się i było czuć od niego alkohol. Policjanci wylegitymowali kierującego, sprawdzili w policyjnych systemach oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Jak ustalili 42 – latek miał 2,2 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i osadzili w policyjnej celi. Okazało się, że kupił w sklepie alkohol, po czym go wypił i ruszył dalej w trasę samochodem. Jednak nie pamiętał po co przyjechał do jednej z miejscowości w gminie Iława. Po wytrzeźwieniu kierujący usłyszał zarzut, do którego się przyznał.

Natomiast w Ząbrowie policjanci zauważyli, że jedzie daewoo bez włączonych świateł mijania. Funkcjonariusze zatrzymali go do kontroli drogowej. Okazało się, że nie tylko zapomniał włączyć światła, ale również zapomniał, że nie jeździ się samochodem po tym jak policjanci zatrzymają prawo jazdy. 77 – latek ze swojego zachowania będzie musiał wytłumaczyć się przed sądem.

Tymczasem w Lubawie w sobotę (17.12.2022r.) 21 – latek kierujący oplem nie dostosował prędkości do warunków atmosferycznych i najechał na zaparkowanego peugeota.

Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci w Kisielicach. Mężczyzna jeździł przed godziną 21:00 motocrossem, który nie miał obowiązkowego oświetlenia. Okazało się, że to nie było jedyne przewinienie 18 – latka. Mieszkaniec gminy Kisielice nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem, jednoślad nie miał opłaconego obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz nie był dopuszczony do ruchu.

Natomiast w gminie Iława policjanci zatrzymali do kontroli kierującego audi. W tym przypadku okazało się, że 36 – latek również nie posiadał do uprawnień do kierowania i jeździł samochodem mając 0,7 promila alkoholu w organizmie.

Tymczasem w niedzielę (18.12.2022r.) policjanci podczas pomiaru prędkości w Biskupiczkach zatrzymali do kontroli drogowej kierującego citroenem. 40 – latek jechał z prędkością 107 km/h w terenie zabudowanym. Mieszkaniec powiatu grudziądzkiego za popełnione wykroczenie stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące, został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 zł a jego konto powiększyło się o 13 pkt karnych.

Lidzbark Warmiński

W piątek (16.12.2022r.) policjanci pracowali na miejscu kolizji drogowej, do której doszło pomiędzy Kierwinami, a Konitami. Podczas omijania pojazdu ciężarowego, kierujący osobowym Volkswagenem zahaczył lusterkiem bocznym o stojącą ciężarówkę. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. Funkcjonariusze obecnie wyjaśniają wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

Następnie w piątek po godzinie 10:00, na ul. Bartoszyckiej w Lidzbarku Warmińskim doszło do kolizji drogowej, podczas której zderzyły się dwie osobowe Skody. Pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze ustalili, że sprawcą kolizji jest 50-letni mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego, który kierując pojazdem osobowym Skoda Octavia zderzył się czoło z prawidłowo jadącym pojazdem Skoda Superb, którym kierował 42-letni mieszkaniec gminy Lidzbark Warmiński. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. Podczas czynności na miejscu kolizji policjanci ujawnili, że sprawca zdarzenia drogowego posiada dwa aktywne zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi wydane przez Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim. Po wykonaniu niezbędnych czynności pojazd sprawcy kolizji został przekazany osobie wskazanej. Sprawca został ukarany mandatem. Natomiast za przestępstwo kierowania pojazdem pomimo obowiązujących zakazów sądowych mężczyzna będzie odpowiadać przed sądem.

Również w piątek, o godzinie 14:25 policjanci interweniowali w związku ze zdarzeniem drogowym, do którego doszło na ul. Zamkowej. Policjanci ustalili, że 26-letnia kierująca Volkswagenem zaparkowała swój pojazd przy lewej krawędzi jedni, tuż za znakiem „zakaz postoju”, pozostając w samochodzie. Następnie nadjechał autobus, którego kierujący zahaczył lewym przednim nadkolem o Volkswagena, a następnie odjechał. 26-letnia mieszkanka powiatu braniewskiego nie odniosła żadnych obrażeń,
za popełnione wykroczenie – niestosowanie się do znaku została pouczona. Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

W piątek przed godziną 15:00 w Lubominie, na ul. Warmińskiej doszło do kolizji dwóch pojazdów. Policjanci, którzy pracowali na miejscu zdarzenia ustalili, że 29-letni kierujący Volkswagenem, zatrzymał pojazd na drodze i wysiadając nie upewnił się czy zza jego pojazdu nie nadjeżdża inny pojazd, otworzył drzwi, wówczas 37-letni kierujący samochodem Renault, który omijał jego samochód uderzył w otwarte drzwi auta. 29-letni mężczyzna, sprawca kolizji, został pouczony. Pojazd, którym poruszał się 37-latek nie posiadał aktualnych badań technicznych, oraz dokumentu dopuszczającego pojazd do ruchu drogowego. Mężczyzna został ukarany mandatami w wysokości 150 zł.

W sobotę (17.12.2022r.) na ul. Hożej w Lidzbarku Warmińskim, na skutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze doszło do kolizji, w której uczestniczyły trzy pojazdy osobowe – Opel, Mitsubishi i Mercedes. Kierujący osobowym Mitsubishi zatrzymał się na jedni, z uwagi na znak „STOP”, jadący za nim kierujący osobowym Oplem nie dostosował prędkości do warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego najechał na poprzedzający go pojazd Mitsubishi oraz uderzył w bok prawidłowo zaparkowanego pojazdu Mercedes, w którym nie było żadnych osób. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. Sprawca kolizji został pouczony.

Nidzica

W piątek (16.12.2022r.) około godz. 12:00 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego na drodze ekspresowej S7 w pobliżu miejscowości Załuski.

Ze wstępnych ustaleń policjantów zadysponowanych do obsługi wypadku wynikało, że jadąc w kierunku Gdańska, kierujący samochodem osobowym marki Mercedes, podczas manewru wyprzedzania, nie dostosował prędkości jazdy do panujących warunków ruchu, co skutkowało wypadnięciem z drogi i dachowaniem w przydrożnym rowie. Samochodem podróżowali mieszkańcy Gdańska, 47-letni kierujący z gm. z 44-letnią pasażerką. Kierujący był trzeźwy. W wyniku doznanych obrażeń oboje zostali przetransportowani do szpitala w Działdowie, a pojazd uczestniczący w wypadku został zabezpieczony na policyjnym parkingu. Teraz policjanci będą wyjaśniać szczegółowe przyczyny i okoliczności tego zdarzenia drogowego.

Zdarzenie drogowego na drodze ekspresowej S7 w pobliżu miejscowości Załuski

Tego samego dnia około godz. 13:00 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że drogą ekspresową S7 w kierunku Warszawy samochodem osobowym marki Renault najprawdopodobniej przemieszcza się nietrzeźwa kierująca i przewozi małe dziecko. Nidziccy policjanci natychmiast podjęli interwencję i zatrzymali wskazany pojazd na wysokości miejscowości Pawliki. Przypuszczenia co do stanu trzeźwości kierującej okazały się słuszne. Przeprowadzone badanie wykazało w organizmie 39-latki 2 promile alkoholu. Ponadto, mieszkanka gminy Susz przewoziła w samochodzie, który nie miał aktualnych badań technicznych. 4 swoich dzieci w wieku od 3 do 16 lat. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy i dowód rejestracyjny auta, a dziećmi zaopiekował się brat sprawczyni interwencji.

Niebawem kobieta ze swojej nieodpowiedzialnej jazdy odpowie przed sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości 39-latce grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat. Ponadto, o zaistniałej sytuacji zostanie poinformowany sąd rodzinny i nieletnich.

W niedzielę (18.12.2022r.) około godz. 10:00 na jednej z ulic Nidzicy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 2 samochodów osobowych. Z ustaleń policjantów wynikało, że kierujący pojazdem marki VW nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego doprowadził do zderzenia z jadącym w przeciwnym kierunku pojazdem marki Toyota, a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze szybko ustalili sprawcę kolizji. To 22-letni mężczyzna. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie prawie 0,9 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali nidziczanowi prawo jazdy. Niebawem ze swojej nieodpowiedzialności mężczyzna będzie tłumaczył się przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Olsztyn

W piątek (16.12.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o kolizji na obwodnicy Olsztyna. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 30-letni kierujący dostawczym mercedesem włączając się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa i uderzył w osobową toyotę. Na szczęście nikomu nic się nie stało. 30-latek ostatecznie za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych.

W sobotę (17.12.2022r.) w nocy policyjni wywiadowcy na ul. Sielskiej zauważyli osobowego seata. Ich uwagę przykuł styl jazdy kierującego, który nie trzymał toru jazdy – zjeżdżał od prawej do lewej krawędzi jezdni. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać auto do kontroli drogowej. Zaraz po podejściu do kierującego policjanci wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 44-latka ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna przyznał funkcjonariuszom, że wracał z wigilii i zanim wsiadł za kierownicę auta, wypił alkohol. Policjanci zatrzymali 44-latkowi prawo jazdy. Wkrótce przed sądem odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna.

W niedzielę (18.12.2022r.) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na jednej z dróg w gminie Dobre Miasto postanowili zatrzymać do kontroli osobowe daewoo. Kierujący nie reagował na sygnały dźwiękowe i świetlne wzywające go do zatrzymania się, wręcz przeciwnie – przyspieszył. Funkcjonariusze pojechali za nim. Mężczyzna kontynuował ucieczkę, a w pewnym momencie zatrzymał auto i próbował uciekać pieszo. Po podjętym pościgu kierujący został zatrzymany. Okazał się nim 25-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Badanie policyjnym alkomatem w jego organizmie wykazało ponad 1,5 promila alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego uprawnień. 25-latek odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności za kierowanie autem bez uprawnień oraz na „podwójnym gazie”.

Źródło: KWP Olsztyn (kh)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*