Kultura

Piszczałkowa suita w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na 26 lutego (czwartek) 2015 r. o godz. 11.00 spotkanie z dziennikarzem Krzysztofem Panasikiem – autorem książki „Koncert wielki na głosy unisono”. Piszczałkowa suita: „Sens odnawiania zabytkowych organów, czyli od Adriana Starszego Zickermanna do Andreasa Hildebrandta”

Zagadnienia powstania, projektowania i tajemnicach budowniczych organów oraz stanie zachowania piszczalkowatych zabytkowych już instrumentów w regionie Warmii i Mazurach dowiemy się na spotkaniach z cyklu „Piszczałkowa suita”. Droga wiedzie od organów najstarszych, wciąż czekających na renowację, do ostatnio odrestaurowanych. Mijać będziemy instrumenty wielce sędziwe, do niedawna istniejące, zanikłe nagle bez śladu. Instrumenty miniaturowe, potężne dźwiękiem, rozmiarami, liczbą piszczałek, możliwościami zastosowania najróżniejszych kombinacji, obok których są i pięknie brzmiące instrumenty proste, wioskowe, które nie dostąpiły zaszczytu potraktowania ich jako koncertowych, natomiast służące liturgii „ad maiorem Dei gloriam”.

„Kto ma uszy do słuchania niechaj słucha” – podczas tych spotkań zabrzmią ograny w niecodziennej roli, niecodziennym brzmieniu, barwie dźwięku i historii. Przed nami I część Suity piszczałkowej.

Krzysztof Panasik

Krzysztof Panasik ­­– ponad czterdzieści pięć lat pracuje w zawodzie dziennikarza prasowego i radiowego. Bliska mu jest tematyka muzyczna, zwłaszcza muzyka organowa.

26 lutego /czwartek/ 2015 r., godz. 11.00
Muzoteka – Olsztyn ul. 1 Maja 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*