Zapowiedzi wydarzeń

Piknik Nauki i Sztuki przy plaży kortowskiej

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, z okazji 25-lecia swojego istnienia, zaprasza w niedzielę, 9 czerwca na Piknik Nauki i Sztuki oraz VI Bieg Uniwersytecki.

Marzenia o olsztyńskim uniwersytecie spełniły się ćwierć wieku temu, wraz z przyjęciem projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na pamiątkę tego wydarzenia na początku czerwca obchodzone jest Święto UWM. A ponieważ okrągłe rocznice zobowiązują, w tym roku uczelnia świętuje wyjątkowo radośnie.

UWM świętuje 25-lecie
Za nami, 3 czerwca, uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Do filharmonii przyjechało tego dnia wielu znamienitych gości, na czele z Dariuszem Wieczorkiem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.Na zaproszenie rektora UWM prof. Jerzego Przyborowskiego Kortowo gościło też członków Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

Natomiast już w niedzielę, 9 czerwca w godz. 13-18 w kampusie uniwersyteckim odbędzie się Piknik Nauki i Sztuki. Do dyspozycji odwiedzających będą przedstawiciele wydziałów, studenckich kół naukowych oraz agend artystycznych, którzy poprzez warsztaty, pokazy i inne aktywności pokażą, iż nauka to coś porywającego i dostępnego dla każdego. Dla tych, którzy coraz poważniej myślą o wyborze studiów piknik będzie okazją, by sprawdzić, co ciekawego dzieje się na uczelni, a przy okazji zapytać pracowników oraz studentów o to, jak wyglądają studia na konkretnych kierunkach.

Poczuć „chemię” do nauki i sztuki
Poza tym przy plaży kortowskiej stanie mała scena, na której zaplanowano m.in. pokazy i koncerty.
Wstępując do Laboratorium Alchemika, przekonamy się, jak wyhodować ogród tajemny w pół godziny, a ogień zapalić… wodą. Będzie też mowa o tym, co łączy piękne kobiety, smród soli trzeźwiących i lustra.

Ci, którzy „chemię” czują do poezji, z pewnością docenią także kolejne wydarzenia, które zaplanowano na kortowskiej scenie: koncert tradycyjnych pieśni szkockich oraz spektakl oparty na wierszach Thomasa Hardy’ego. Na tych, którym w sercu grają nieco bardziej rozrywkowe melodie, czekać będzie duet Mumuksza.Ponadto logopedzi i językoznawcy z Wydziału Humanistycznego pokażą, na czym polega prawidłowa artykulacja oraz podpowiedzą, jak dbać o to, by mówić pięknie i wyraźnie.

Animacje dla całych rodzin
W pobliżu sceny będzie można brać udział w różnych animacjach zorganizowanych zarówno z myślą o najmłodszych (oni z pewnością docenią zabawę z kolorową chustą „Klanzy” oraz możliwość muzykowania), jak i nieco starszych (którzy zaproszeni zostaną np. do wspólnego tańczenia belgijki).

Przedstawiciele różnych kół naukowych i wydziałów będą zapraszać także do odkrywania swojej kreatywności na różnych polach: w ruchu i bezruchu, podczas lepienia garnków, tworzenia gniotków, toreb, koszulek i wielu innych aktywności.

Organizatorzy zaproponują też nostalgiczną podróż w czasie: za sprawą planszowych gier wielkoformatowych przeniosą chętnych do pierwszej połowy XX wieku, a skok w czasie o kilka dekad zapewnią z kolei gry na konsole z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego stulecia.
Zaplanowano również pokaz filmu w kinie plenerowym.

Jubileusz również na sportowo

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to nie tylko nauka i kultura, ale także sport. W programie nie mogło więc zabraknąć VI Biegu Uniwersyteckiego. Zapisy do udziału w tym wydarzeniu zostały już zakończone, więc wiemy, że o miano najszybszych będą rywalizowały setki osób.

Zgłaszać wcześniej swojej chęci do biegu nie muszą natomiast dzieci. Wystarczy, że pojawią się 9 czerwca przed godz. 10.45 na Stadionie Uniwersyteckim w Kortowie, by przebiec 400 metrów.Dorośli natomiast będą mieli do pokonania (start o godz. 11) dystans 10 kilometrów. Trasa będzie wiodła kortowskimi ulicami i ścieżkami. Najszybsi (także w kategoriach wiekowych) mogą liczyć na nagrody. Przewidziano także wyróżnienia dla osób, które okażą się najlepsze spośród grona pracowników oraz studentów UWM.

O godzinie 14 rozpocznie się mecz piłki nożnej. Na boisku spotkają się przedstawiciele kadry i studentów, którzy na pewno będą bardzo liczyli na gorący doping kibiców.

Kortowo zamienione w Park Świateł
I jeszcze jedna atrakcja. Już od 7 do 9 czerwca kortowski park przejdzie niezwykłą metamorfozę za sprawą świetlnych iluminacji. Nawet ci, którym wydaje się, że znają to miejsce jak własną kieszeń, mogą więc być zaskoczeni.

Dodatkowo na dużych planszach będzie można zobaczyć najważniejsze wydarzenia z 25-letniego życia uczelni.

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*