Pierwsze trzy karty miejskie na licytacji WOŚP
Karta miejska oparta jest na systemie wykorzystywanym w kartach elektronicznych. Będzie to środek płatniczy w komunikacji miejskiej oraz docelowo jako środek płatniczy za inne usługi miejskie.
Podobne rozwiązanie obowiązują już w wielu miastach na świecie, zarówno dużych metropoliach jak: Warszawa, Paryż, Londyn, ale również i tych bardziej zbliżonych wielkością do Olsztyna – Oulu, Passau czy Linz.
W tym roku bilety komunikacji miejskiej będziemy mogli zastąpić plastikową kartą, która jednocześnie będzie kartą miejską – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Pierwsze trzy karty z numerami 001, 002 i 003 trafią do uczestników licytacji wielkoorkiestrowej, w najbliższą niedzielę – dodaje.
Doładowaną w kwocie 100 zł kartę już można używać, płacąc w parkomatach a wkrótce także w autobusach.
Elektroniczna karta miejska będzie pełniła funkcje biletu elektronicznego komunikacji miejskiej:
– jednorazowego,
– okresowego na okaziciela,
– okresowego imiennego.
Przewiduje się dwa rodzaje kart miejskich:
– personalizowane,
– na okaziciela tzw. e-portmonetka.
Na karcie imiennej będą zarejestrowane przysługujące pasażerom ulgi i zwolnienia, dzięki czemu nie trzeba będzie pamiętać by nosić ze sobą dokumenty, wymagane podczas kontroli.
Opłata za przejazd będzie pobierana poprzez zbliżenie karty do przystosowanego do niej czytnika, który będzie informował o dokonaniu transakcji dźwiękiem oraz sygnałem świetlnym.
Wprowadzenie karty miejskiej w Olsztynie jest elementem projektu „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie“.
Kartę miejską będzie można wylicytować na scenie głównej na Targu Rybnym, na scenie w Galerii Warmińskiej oraz na portalu www.wosp.allegro.pl