Wiadomości

Pierwsze trzy karty miejskie na licytacji WOŚP

Karta miejska oparta jest na systemie wykorzystywanym w kartach elektronicznych. Będzie to środek płatniczy w komunikacji miejskiej oraz docelowo jako środek płatniczy za inne usługi miejskie.

Podobne rozwiązanie obowiązują już w wielu miastach na świecie, zarówno dużych metropoliach jak: Warszawa, Paryż, Londyn, ale również i tych bardziej zbliżonych wielkością do Olsztyna – Oulu, Passau czy Linz.

W tym roku bilety komunikacji miejskiej będziemy mogli zastąpić plastikową kartą, która jednocześnie będzie kartą miejską – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Pierwsze trzy karty z numerami 001, 002 i 003 trafią do uczestników licytacji wielkoorkiestrowej, w najbliższą niedzielę – dodaje.

Doładowaną w kwocie 100 zł kartę już można używać, płacąc w parkomatach a wkrótce także w autobusach.

Elektroniczna karta miejska będzie pełniła funkcje biletu elektronicznego komunikacji miejskiej:

– jednorazowego,

– okresowego na okaziciela,

– okresowego imiennego.

Przewiduje się dwa rodzaje kart miejskich:

– personalizowane,

– na okaziciela tzw. e-portmonetka.

Na karcie imiennej będą zarejestrowane przysługujące pasażerom ulgi i zwolnienia, dzięki czemu nie trzeba będzie pamiętać by nosić ze sobą dokumenty, wymagane podczas kontroli.

Opłata za przejazd będzie pobierana poprzez zbliżenie karty do przystosowanego do niej czytnika, który będzie informował o dokonaniu transakcji dźwiękiem oraz sygnałem świetlnym.

Wprowadzenie karty miejskiej w Olsztynie jest elementem projektu „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie“.

Kartę miejską będzie można wylicytować na scenie głównej na Targu Rybnym, na scenie w Galerii Warmińskiej oraz na portalu www.wosp.allegro.pl

Źródło: UM Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*