Odcinek drogi S-7 z Rychnowa do Olsztynka dostępny dla kierowców

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. GDDKiA w Olsztynie

W środę, 6 grudnia otwarty został ponad 11-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej z Rychnowa do Olsztynka. Jest to kolejny etap budowy drogi ekspresowej S7 w województwie warmińsko-mazurskim. Inwestycja powstała przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Odcinek drogi S-7 z Rychnowa do Olsztynka liczy 11,25 km. Zlokalizowany jest na terenie województwa warmińsko – mazurskiego i znajduje się w powiecie ostródzkim i olsztyńskim, przebiega kolejno przez tereny gminy Ostróda (obręby Szyldak, Wyżnice), gminy Grunwald (obręby ewidencyjne Rychnowo, Rychnowska Wola), gminy Olsztynek (obręby ewidencyjne Drwęck, Warlity Małe, Platyny, Świętajny).

Droga posiada kategorię drogi krajowej w klasie technicznej S (ekspresowa) i zastąpi obecną drogę krajową nr 7, która jest drogą o znaczeniu międzynarodowym (E77).

W ciągu drogi ekspresowej S-7 z Rychnowa do Olsztynka przebudowane zostały istniejące oraz wybudowane nowe obiekty inżynierskie tj. mosty, wiadukty, zaś pod drogą przejazdy gospodarcze oraz przepusty. Droga wyposażona została w sieć kanalizacji deszczowej, oświetlenie drogowe oraz urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt wraz z osłonami przeciwolśnieniowymi, urządzenia podczyszczające wody z jezdni itp.) a także w miejsce obsługi podróżnych (obustronny MOP „Olsztynek”). Wykonawcą odcinka jest firma Strabag.

Odcinek Rychnowo – Olsztynek był realizowany w ramach  projektu „Budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Miłomłyn (S7) – Olsztynek (S51)” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu wynosi 2 199 770 556,62 zł. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 1 383 727 684,49 zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 1 176 168 531,81 zł.

Oddanie do ruchu odcinka Rychnowo – Olsztynek o długości 11,2 km to kolejny etap budowy drogi ekspresowej S7 łączącej Gdańsk, Warszawę i Kraków. Łącznie z udostępnionym dziś odcinkiem drogi w województwie warmińsko-mazurskim wybudowano już ponad 133 km tej trasy na odcinkach: Elbląg – Ostróda Północ (59,4 km) oraz Olsztynek – Nidzica (31,3 km), Nidzica – Napierki (22,7 km) oraz Ostróda Południe – Rychnowo – Olsztynek (20,1 km).

W budowie znajduje się obecnie jeszcze odcinek S7 Ostróda Północ – Ostróda Południe o długości 9,7 km. Zakończenie tej inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku. W rezultacie na koniec 2017 roku cała droga S7 realizowana w  województwie warmińsko-mazurskim przez olsztyński oddział GDDKiA będzie w klasie drogi ekspresowej. W październiku 2018 roku zakończy się budowa odcinka S7 Nowy Dwór Gdański – Elbląg, realizowana przez gdański oddział GDDKiA.

Źródło: GDDKiA/własne

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Meteorolodzy ostrzegają przed upałem. Temperatura przekroczy 30 stopni

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało dla województwa warmińsko-mazurskiego