Na sygnale

Oszuści na „wnuczka” wciąż aktywni. 88-latek stracił blisko 63 tys. złotych.

Policjanci w dalszym ciągu ostrzegają przed oszustwami metodą „na wnuczka” prowadząc m.in. kampanię informacyjną pt. „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”. Niestety, nasze apele nie trafiają do wszystkich seniorów. W piątek 88-latek będąc przekonanym, że pomaga wnukowi przekazał przestępcom blisko 63 tysiące złotych.

W piątek (29.04.2022) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą na „wnuczka”. Z relacji 88-latka wynikało, że na jego telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Oszust twierdził, że jego wnuk potrącił na przejściu dla pieszych ciężarną kobietę. W tle było słychać również płacz roztrzęsionej kobiety – rzekomo córki pokrzywdzonego, która potwierdziła przedstawioną wersję wydarzeń przez przestępcę. Po chwili 88-latek miał otrzymać informację, że jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karnej przez jego członka rodziny jest wpłacenie kaucji w wysokości 100 tysięcy złotych.

Następnie 88-latek wraz z żoną zebrał wszystkie oszczędności i przekazał je oszustom w umówionym miejscu. Po chwili do seniora ponownie zadzwonił fałszywy policjant, który poinformował go, że przekazana kwota pieniędzy jest zbyt niska, aby wnuczek wyszedł na wolność. Oszust namawiał pokrzywdzonego, aby wypłacił gotówkę z konta bankowego. Po chwili 88-latek postanowił zadzwonić do swojego wnuka, któremu jak się okazało nic nie groziło. Senior w ten sposób zorientował się, że padł ofiarą oszustów. Wartość strat to blisko 63 tysiące złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Źródło: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*