Na sygnale

Oszukiwali metodą „na pracownika banku”. Mieszkańcy regionu stracili swoje oszczędności

Jeśli osoba podaje się za pracownika banku lub funkcjonariusza mówiąc, że oszczędności na twoim koncie są zagrożone, rozłącz się. Zachowaj szczególną ostrożność podczas rozmów przez telefon i za pomocą komunikatorów internetowych. Jeśli ktokolwiek każe zainstalować ci jakąś aplikację na telefon celem zarobkowania lub ochrony twoich pieniędzy, nie rób tego. Oszuści zrobią wszystko, by okraść cię.

Bartoszyce

30-letni mieszkaniec gm. Bartoszyce odebrał telefon od pracownika banku, który poinformował mężczyznę, że ktoś próbował włamać się na jego konto bankowe i dokonać z niego przelewu bankowego. Oszust zapytał 30-latka czy zna osobę, na której konto próbowano przelać pieniądze. Gdy padła odpowiedź negatywna, natychmiast oszust polecił mężczyźnie zainstalować aplikację „Splashtop SOS”, co też 30-latek uczynił. Następnie otrzymał on dwie wiadomości sms, w których były podane dane personalne, numery kont oraz kwoty. Mieszkaniec gm. Bartoszyce, nie podejrzewając niczego, skopiował te wiadomości do aplikacji i instruowany dalej przez oszusta próbował anulować płatności. W kolejnych krokach mężczyzna miał podać numer swojej karty bankomatowej oraz nr CCV i to również uczynił. Po tym nagle rozmowa telefoniczna się urwała, a mężczyzna zorientował się, że został oszukany. Z jego konta zniknęło 39.700zł.

Olecko

Do Komendy Powiatowej Policji w Olecku zgłosił się 29-letni mężczyzna, który zawiadomił, że został oszukany przez nieznaną mu osobę, podającą się za pracownika banku. Dzwoniący poinformował poszkodowanego, że ktoś usiłuje włamać się na jego rachunek bankowy. Za namową oszusta zainstalował na swoim telefonie aplikację, która jak się później okazało, miała służyć do obsługi zdalnego pulpitu i przejęcia kontroli nad urządzeniem oszukanego mężczyzny. Mieszkaniec powiatu oleckiego stracił w ten sposób ponad 18 tysięcy złotych.

Szczytno

W czwartkowe popołudnie (13.06.2024 r.) szczycieńscy policjanci zostali poinformowani o przestępstwie przez pokrzywdzoną mieszkankę gminy Świętajno. 52-latka opowiedziała funkcjonariuszom o tym, że zadzwoniła do niej nieznana jej osoba, która podawała się za pracownika banku. Osoba ta nakłoniła kobietę do przelania pieniędzy na drugi rachunek bankowy. W wyniku oszustwa 52-latka straciła prawie 50 tysięcy złotych.

Przypominamy!

Jeżeli zainstalujemy taką aplikację, wówczas przestępca widzi wszystko, co robimy na telefonie komórkowym czy komputerze. Otrzymuje on pełną kontrolę nad naszym kontem bankowym, a wówczas dostępne tam środki finansowe „znikają”.

Co robić?

Nigdy nie dawaj dostępu do swoich urządzeń osobom, których nie znasz. Żaden bank ani firma nie poproszą Cię przez telefon o pobranie oprogramowania! Jeżeli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania możesz być pewien, że to oszustwo. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych oraz danych konta lub zainstalowania oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*