Wiadomości

Organizator Pchlego Targu wystosował petycję do Prezydenta Olsztyna dotyczącą opłat

Jerzy Bis – organizator Pchlego Targu w Olsztynie wystosował petycję do Prezydenta Olsztyna o zwolnienie z dodatkowych miejskich opłat targowych.

Treść listu:

Panie Prezydencie
Jako organizator pchlego targu na Zatorzu oczekuje wyjaśnień w imieniu tysięcy mieszkańców odnośnie dodatkowej miejskiej opłaty targowej, która Pan przeforsował podczas obrad Rady Miasta.
Radni skłonni byli do zwolnienia z opłat miejskich uczestników pchlego targu.
Proszę wyjaśnić dlaczego Pan osobiście tak intensywnie się angażuje w sprawę pchlego targu na Zatorzu, że interweniował Pan u właściciela terenu stadionu Warmii w Gdańsku z zadaniem wyjaśnień?
Analizując cala sytuacje można domniemywać, ze jest Pan przeciwny istnienia pchlego targu w Olsztynie a zwłaszcza na stadionie Warmii.
W związku, z czym proszę o wyjaśnienia, oczekują tego tysiące mieszkańców Olsztyna uczestnicy i zwolennicy pchlego targu.
Wspomnę, ze sam zorganizowałem pchli targ , sam ponosiłem koszty utrzymania imprezy przez dwa miesiące [wpływy z opłat nie pokrywały kosztów dzierżawy terenu]
A jak pchli targ rozkręcił się i nabrał popularności to urzędnicy nagle przypomnieli sobie, ze można pobierać od uczestników opłaty miejskie wykorzystując do tego ustawę o podatkach i opłatach lokalnych.
Jest to co najmniej nie etyczne, szukać pieniędzy (parę zł.!!!!) wśród najbiedniejszej warstwy mieszkańców miasta, zwłaszcza że miasto w żaden sposób nie ponosi kosztów utrzymania pchlego targu.
Podaje przykłady jak funkcjonują pchle targi w innych miastach;
– Krosno co sobota rynek miejski 1zl.
– Częstochowa 1zl
– Wałbrzych – giełda staroci bez opłat targowych
– Chojnice – targowiska miejskie co niedziela bez opłat
– Łódź – targowiska miejskie co niedziela 0.20 zł.m2
– Piła – co niedziela targowisko miejskie ładne zadaszone wyremontowane 4 zł.
Jak widać w niektórych miastach pobierane są małe opłaty targowe, ale tam miasta są organizatorem i miasta ponoszą koszty imprezy.
Jak widać Pańskie zadania znacznie odbiegają od standardów przyjętych w innych miastach.
W związku z czym prosimy jeszcze raz pochylić się nad ta sytuacja i zwolnic uczestników pchlego targu z miejskich opłat, ustawa jak najbardziej daje taka możliwość.
Z poważaniem Jerzy Bis organizator

Przypomnijmy, że na listopadowej sesji Rady Miasta, olsztyńscy radni wprowadzili zmiany do uchwały o opłatach targowych. Według wprowadzonych zmian stawka dla handlujących na Pchlim Targu ustalona została na 4 zł.

Olsztyński Pchli targ zaczął funkcjonować od lipca tego roku, zyskując z każdym tygodniem coraz większe zainteresowanie mieszkańców Olsztyna i okolic. W każdą niedzielę stadion Warmii zapełniał się handlującymi, którzy chcieli sprzedać rzeczy mogące przydać się jeszcze innym, m.in. zabawki, odzież, buty, książki i antyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*