Na sygnale

Ominęła pojazd, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Została ukarana mandatem w wysokości 1500 zł

Omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed pasami by ustąpić pierwszeństwa pieszemu to jedno z niebezpiecznych zachowań wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na szczęście, tym razem, manewr kierującej nissanem miał jedynie skutki finansowe.

Piesi, rowerzyści i motocykliści nie bez powodu nazywani są „niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego”. Nie chroni ich karoseria, poduszki powietrzne czy zaawansowane systemy bezpieczeństwa. W zderzeniu z autem często nie mają żadnych szans na przeżycie. Właśnie dlatego policjanci podczas codziennej służby zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierowców wobec tej grupy uczestników ruchu drogowego. Przekraczanie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, nieustępowanie pierwszeństwa- to tylko niektóre wykroczenia drogowe, które mogą doprowadzić do tragedii.

Od 1 stycznia br. obowiązują nowe przepisy zmieniające wysokość mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń- również te popełniane w stosunku do osób pieszych. Przekonała się o tym kierująca nissanem, która w niedzielę (23.01.2022r.) około godz. 12:10 na ul. Pstrowskiego w Olsztynie ominęła pojazd, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, by ustąpić pierwszeństwa przechodzącej przez jezdnie osobie. Jest to bardzo niebezpieczny manewr. Świadczy o braku wyobraźni kierowcy i nieznajomości podstawowych przepisów ruchu drogowego. Policjanci zatrzymali 40- latkę do kontroli.

Za popełnione wykroczenie kobieta została ukarana mandatem karnym w wysokości 1500 zł. Na jej kontro trafiło również 10 punktów karnych.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejść dla pieszych i zwracanie uwagi na to, co dzieje się na drodze.

Źródło: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*