Na sygnale

Ominął oczekujące przed przejazdem kolejowym pojazdy. 18-letni kierowca Opla posiadał przy sobie kokainę, a jego kolega był pod działaniem substancji zabronionych

Omijanie oczekujących przed przejazdem kolejowym pojazdów zgodnie z Ustawą prawo u ruchu drogowym jest wykroczeniem, za które policjant może nałożyć mandat karny w wysokości 250 złotych. Posiadanie substancji zabronionych zaś przestępstwem zagrożonym karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności. O tym dowiedział się 18-letni kierowca Opla, który zatrzymany do kontroli przez funkcjonariuszy drogówki, posiadał w kieszeni spodni kokainę. Sprawą jego znajomego, 17-letniego pasażera, u którego w organizmie wykryto środki zabronione, zajmie się zaś Sąd Rodzinny.

W środę (16.12.2020r.) parę minut po godzinie 17:00 na ulicy Kolejowej w Szczytnie, funkcjonariusze z referatu ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Opla, który wbrew przepisom Ustawy prawo u ruchu drogowym, omijał oczekujące przed przejazdem kolejowym pojazdy. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że za kierownicą siedział 18-letni mieszkaniec Szczytna. Mężczyzna był trzeźwy, jednak jego zachowanie wzbudziło w mundurowych podejrzenia.

Funkcjonariusze postanowili poddać go kontroli osobistej i przeszukać jego wierzchnią odzież. W trakcie wykonywanych przez nich czynności mundurowi w kieszeni spodni 18-latka ujawnili szklany pojemnik z zawartością kokainy. Na miejscu pasażera siedział 17-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty. Obaj Panowie zostali poddani badaniu na zawartość środków odurzających bądź psychotropowych w organizmie. Badanie wykazało, że 17-letni pasażer był pod działaniem narkotyków.

Nieletni po wykonanych czynnościach został przekazany opiekunom prawnym. 18-latek zaś trafił do policyjnej celi. Posiadanie narkotyków, bez względu na ich rodzaj jest nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności. Za posiadanie substancji zabronionych grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku nieletnich każdą sprawę indywidualnie rozpatruje sąd rodzinny, który decyduje o dalszym ich losie.

Policjanci apelują do rodziców o zwiększenie nadzoru nad swoimi pociechami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to rodzice są ustawowymi przedstawicielami nieletnich dzieci, a co za tym idzie są odpowiedzialni za zachowanie małoletnich. Zainteresujmy się, w jaki sposób spędzają one czas wolny. Rozmawiajmy z nimi o zagrożeniach i monitorujmy, w jakich środowiskach przebywają. Kontrolujmy czy nie mają dostępu do niedozwolonych, niebezpiecznych dla ich zdrowia, a nawet życia substancji.

Źródło: KWP Olsztyn (ic/kh)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*