Kultura

Olsztyńskie BWA wystawiło słynną „Damę” Leonarda Da Vinci

Od kilku dni w Olsztynie huczy od plotek, że w olsztyńskiej Galerii Sztuki BWA jest obraz Leonarda da Vinci. Sprawdziliśmy i… rzeczywiście. Mieszkańcy Olsztyna od jutra (2 lipca) przez całe lato mogą podziwiać ponadczasowe dzieło: „Damę” Leonarda!

Gdyby Leonardo da Vinci znał smak lodów Bolero, słynna dama zamiast gronostaja trzymałaby w ręku kostkę Bolero! To przewrotna teza, która stoi za nietypową akcją artystyczną. Organizatorami happeningu są dyrekcja olsztyńskiej Galerii Sztuki BWA i właściciele lokalnej marki Bolero, produkującej lody niemal równie kultowe, co dzieła Leonarda da Vinci.

Biuro Wystaw… Apetycznych
Lody Bolero na Warmii i Mazurach znają chyba wszyscy. Klasyczne kostki w wafelku od 40 lat uznawane są za cukiernicze dzieło sztuki. Dlatego drogi Galerii Sztuki BWA w Olsztynie i Bolero spotkały się.

Marka Bolero zostało oficjalnym partnerem XIII Olsztyńskiego Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta. Uznane od dekad wydarzenie zagości w BWA jesienią, w terminie od 8 listopada do 8 grudnia.

Dzięki tej współpracy, z pewnym wyprzedzeniem, przez całe wakacje miłośnicy sztuki (i dobrych lodów!) mogą podziwiać w BWA „Damę z Bolero”. Dzieło będzie dostępne dla zwiedzających od 2 lipca. Można by rzec, tego lata olsztyńska galeria będzie nosiła miano Biura Wystaw… Apetycznych.

Szacun dla tradycji

Bo goście BWA latem mogą obcować nie tylko z kultowym dziełem. Do dyspozycji zwiedzających będzie też… lodówka pełną kultowych lodów Bolero! Ten symboliczny dodatek do wystawy ma dodatkowo promować sztukę smaku jako odczuwanie zmysłowej przyjemności.

Leonardo, geniusz renesansu, był zafascynowany sztuką i nauką. To czyni go postacią idealnie pasującą do filozofii marki Bolero zawartej w przewrotnym haśle: „Szacun dla tradycji!”.

Przedstawiciele marki Bolero podkreślają, że wsparcie świata sztuki nie jest przypadkowe:

– Jako twórcy produktu popkulturowego a zarazem mecenasi sztuki jesteśmy dumni, że możemy wspierać olsztyńską kulturę – mówi Remigiusz Narkowicz z Bolero. – W przypadku lodów Bolero sztukę smaku pielęgnujemy od 40 lat. Akcja „Dama z Bolero” to nasz hołd dla wszystkich, którzy szukają w sztuce czegoś więcej niż tylko estetyki. Odkrywamy tajemnicę dobrego smaku, dobrych emocji w formie nieco awangardowej, z odrobiną humoru.

Fuzja klasyki i awangardy

Sztuka w BWA nie ogranicza się do eksponowania obrazów, rzeźb, wzorów przemysłowych czy fotografii. Sztuką mogą być też działające na zmysły kulinaria.

– Współpraca z marką Bolero pozwala nam pokazać, że taka nietypowa akcja może być równie inspirująca, co tradycyjne formy artystyczne – podkreśla Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Olsztyńskiego BWA. – Ta nieszablonowa, letnia zapowiedź XIII Biennale dowodzi, że sztuka nowoczesna może prowadzić intrygujący dialog z klasyką. Oba te światy wzajemnie się przenikają, wzbogacają i budzą emocje, a to jest przecież sednem sztuki!

XIII Olsztyńskie Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta odbędzie się w terminie od 8 listopada do 8 grudnia w siedzibie Galerii Sztuki BWA w Olsztynie, aleja Marszałka J. Piłsudskiego 38.

Tymczasem, przez całe wakacje możecie podziwiać „Damę z Bolero” w olsztyńskim BWA. A przy okazji grzechem będzie nie skosztować genialnych, lokalnych lodów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*