Wiadomości

Olsztyn likwiduje barszcz Sosnowskiego

Miejskie służby na bieżąco reagują na zgłoszenia dotyczące siedlisk barszczu Sosnowskiego. W tym roku interweniowano już przy ulicach: Żniwnej, Boenigka, Tuwima, w lesie przy Jeziornej oraz na skarpach w pobliżu Sprzętowej, Turowskiego i Barcza.

Rośliny usuwane są w zależności od wielkości, obszaru, na jakim występuje i stadium rozwoju. Część jest w całości wykopywana albo pozbawiana kwiatostanu, w niektórych przypadkach stosowane są środki chemiczne, a po uschnięciu barszcz jest ścinany albo wykopywany. W tym roku usuwanie barszczu Sosnowskiego kosztowało ok. 700 zł.

– Z naszych informacji wynika, że spore skupiska tej rośliny bywają na terenach nie należących do gminy: na gruntach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, za siedzibą koncernu energetycznego przy Tuwima, także w pobliżu ośrodka przy Paukszty – informuje Zdzisław Zdanowski z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta.

W tym roku jest prawdziwy wysyp zgłoszeń w sprawie groźnej rośliny.

– Ale administratorzy reagują na sygnały od nas bardzo sprawnie – przyznaje Grzegorz Szczęsnowicz z olsztyńskiej Straży Miejskiej.

Tylko w tym roku strażnicy odebrali 20 informacji o barszczu Sosnowskiego, z których 16 się potwierdziło. Dla porównania: w poprzednim było zaledwie jedno zgłoszenie, a w 2012 i 2013 – dwa.

Barszcz Sosnowskiego około pół wieku temu sprowadzono do Polski z Kaukazu. Miał być wykorzystywany jako pasza, jednak nie opanowano jego hodowli. Kontakt z rośliną – szczególnie w słoneczne dni – jest bardzo niebezpieczny. Może powodować oparzenia II i III stopnia.

Źródło: UM Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*