Wiadomości

Olsztyn liderem transformacji energetycznej

Prestiżowe wyróżnienie prezydent odebrał podczas gali towarzyszącej Kongresowi Klimatycznemu. Wydarzenie odbyło się w Warszawie.

Polski Kongres Klimatyczny był skierowany głównie do samorządów oraz firm realizującym inwestycje publiczne. Podczas dwóch dni obrad odbyło się m.in. kilkanaście paneli dyskusyjnych w pięciu liniach tematycznych.

Wydarzeniem towarzyszącym Polskiemu Kongresowi Klimatycznemu jest Gala Liderów Transformacji Energetycznej. Konkurs powstał, aby promować innowacyjne rozwiązania, produkty, technologie i usługi związane z ochroną klimatu i środowiska, a także innowacyjne projekty mogące mieć wpływ na przyspieszenie zielonej transformacji Polski.

Prezydent Olsztyna odebrał statuetkę za działalność Olsztyńskiego Klastra Energii. Ten powstał w połowie poprzedniego roku w wyniku przekształcenia Klastra Porozumienie Komunalne, który w 2011 roku stworzyło 10 samorządowych podmiotów. Nowa organizacja została rozszerzona o Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, spółkę Dobra Energia dla Olsztyna oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

– Zaprosiliśmy do tego przedsięwzięcia, poza naszymi spółkami, partnerów zewnętrznych – przypomina prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Wiemy, jakie są wyzwania w zakresie ochrony środowiska, wiemy, jak wytwarzać energię z odnawialnych źródeł, już to zresztą robimy. Poza tym należy pamiętać, że tego typu organizacje mają szansę liczyć na łatwiejszy dostęp do unijnego wsparcia.

Główne cele Klastra to: osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku, zachowanie i poprawa środowiska naturalnego, zapewnienie dostępu do „czystej” energii elektrycznej i cieplnej, poprawa bezpieczeństwa energetycznego.

źródło: UM Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*