Obywatel Rosji chciał przewieść przez granicę skórę niedźwiedzia

- Kategoria: Na sygnale
0

Próbę przemytu skóry niedźwiedzia brunatnego udaremnili wczoraj, 18 listopada, funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Grzechotkach.

Trofeum celnicy znaleźli w busie z rosyjskimi numerami rejestracyjnymi, który wczoraj, o godzinie 13.30 pojawił się na przejściu granicznym. Jechało w nim 8 pasażerów oraz ich bagaże. Skóra znajdowała się w jednej z toreb podróżnych.

Jak oceniła wstępnie funkcjonariuszka z przejścia będąca specjalistą w sprawie ochrony ginących gatunków roślin i zwierząt, jest to skóra niedźwiedzia brunatnego ursus arctos wpisanego do załącznika A Rozporządzenia Rady 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory. Jej waga to ponad 12 kg.

Do przemytu przyznał się jeden z podróżnych, obywatel Rosji, który wyjaśnił, iż skóra niedźwiedzia stanowi jego własność, a otrzymał ją w prezencie urodzinowym podczas pobytu na Syberii. Mężczyźnie przedstawiono zarzut kwalifikowany z Ustawy o ochronie przyrody, a określony w art. 128, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Trzeba pamiętać, że przewóz przez granicę roślin i zwierząt oraz wyrobów z nich, chronionych Konwencją Waszyngtońską, jest zakazany, podobnie jak handel nimi.

 

Źródło, fot.: Izba Celna Olsztyn

Ryszard Chudy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Oszuści ponownie zaatakowali. Mieszkanka Olsztyna straciła 98 tys. zł

„Twoje środki są zagrożone…” – od takiej informacji