Wiadomości

Obchody 156 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego

5 grudnia 2023 roku minie 156 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego, racjonalisty i wielkiego marzyciela. Piłsudski, odwołując się do Słowackiego, uważał, że bez marzeń niemożliwe jest realizowanie wielkich celów. Takim marzeniem było doprowadzenie do niepodległości Polski, traktowane przez dużą część społeczeństwa jako fanaberia. Racjonalizm Piłsudskiego wsparty myśleniem romantycznym dał Polsce niepodległość.

Dla uczczenia rocznicy Związek Piłsudczyków RP, wraz z partnerami organizuje w województwie warmińsko-mazurskim uroczyste obchody.

W ich ramach 5 grudnia o 12.45 w Olsztynie złożone zostaną kwiaty przy tablicy Marszałka, a w sali 160 Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się uroczystość urodzinowa, w trakcie której uczestnicy między innymi: wysłuchają odczytu na temat życia Józefa Piłsudskiego, zaprezentowane zostaną zbiory archiwalne rodziny Kubiaków, które trafią do Izby Pamięci Piłsudskiego w Rogóżu, wręczone zostaną honorowe krzyże zasłużonym dla patriotyzmu placówkom oświatowym.

Organizatorem jest Związek Piłsudczyków RP przy współpracy z Stowarzyszeniem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Olsztynie.

Patronat honorowy Wojewoda Warmińsko-Mazurski Piotr Opaczewski i Piotr Sosnkowski, syn gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*