Kultura

O tożsamości Warmiaków – premiera filmu „… bo jestem stąd”

Kim byli dawni mieszkańcy Warmii? Jaką pamięć przechowują o swoich korzeniach? Film opowiadający o wszystkich, którzy nazywali lub nazywają Warmię domem, będzie miał swoją premierę we wtorek 3 czerwca w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Zawiła historia tych ziem odzwierciedla się w bogactwie i różnorodności kulturowej oraz religijnej tej części Polski. W filmie Grzegorza Linkowskiego tropem historii kroczą Krzysztof Ziemiec, dziennikarz Telewizji Polskiej, oraz Szymon Drej, historyk i dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Panowie śledzą losy dawnych i obecnych mieszkańców Warmii – polskojęzycznych, niemieckojęzycznych, napływowych z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, mieszkających teraz w Niemczech oraz tych, którzy tu pozostali – malując w ten sposób obraz niepowtarzalnego tygla kulturowego.

Jest to już kolejna inicjatywa traktująca o historii naszego regionu. Na przykład 21 maja w Lidzbarku Warmińskim przedstawiona została książka „Czas i ludzie” Ewy Huss-Nowosielskiej, opowiadająca o wojennych losach mieszkanek Warmii i Mazur. Dzięki takim projektom przeszłość województwa staje się coraz lepiej udokumentowana i opisana, a tym samym dostępna dla współczesnych mieszkańców.

Premierowy pokaz filmu „… bo jestem stąd” odbędzie się we wtorek 3 czerwca o godz. 19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Oprawę muzyczną zapewni OKTOICH – Chór Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego. Na pokazie obecni będą twórcy filmu. Wstęp wolny.

Film jesienią będzie można obejrzeć także w telewizji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*