Na sygnale

Nowa broń w walce z osobami kierującymi pod wpływem środków odurzających

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie zostali wyposażeni w nową broń w walce z osobami kierującymi pod wpływem środków odurzających. Tym urządzeniem jest analizator do szybkiego badania przesiewowego na zawartość substancji odurzających.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie pełnili wczoraj służbę na drodze krajowej nr 53 w okolicach miejscowości Rozogi. W pewnym momencie zauważyli kierującego pojazdem marki vw golf, którego pasażer nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Podczas kontroli policjanci sprawdzili dane osobowe kierującego w policyjnych systemach. Jak się okazało, mężczyzna był w przeszłości karany za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze w zaistniałej sytuacji poddali kierującego na zawartość alkoholu (wynik negatywny) oraz badaniu na zwartość narkotyków.

W tym celu posłużyli się nowoczesnym urządzeniem – analizatorem do szybkiego i dokładnego badania przesiewowego na zawartość środków odurzających. Jak się okazało, 25-letni mieszkaniec gminy Chorzele znajdował się pod wpływem narkotyków tj. amfetaminy. To nowoczesne urządzenie jest dopiero od 14 dni na wyposażeniu policjantów, ale jak widać zaczyna przynosić wymierne korzyści. Analizator został przekazany przez Komendę Główną Policji. Takich urządzeń jest tylko kilka w kraju. Maksymalny czas przeprowadzenia takiego badania to około 6 minut. Na pytanie policjantów kiedy i jakie środki odurzające zażywał, 25-latek przyznał, że rzeczywiście brał w weekend amfetaminę.

Funkcjonariusze z drogówki przekazali auto osobie wskazanej, natomiast z 25-latkiem pojechali do szpitala, aby pobrać krew do analizy. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Teraz za swoje postępowanie mężczyzna będzie tłumaczył się przed sądem. Art. 178a & 1 pkt 4 kk mówi jasno:

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173 sprowadzenie katastrofy w ruchu, art. 174 sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu, art. 177 spowodowanie wypadku w ruchu lub art. 355 spowodowanie wypadku komunikacyjnego przez żołnierza § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Źródło: KWP Olsztyn (kw)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*