Ciekawostki

Nowa aplikacja mobilna z rozkładem jazdy pociągów

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowały nową wersję aplikacji na smartfony z rozkładem jazdy pociągów. Użytkownicy mają teraz więcej możliwości w planowaniu podróży koleją.

W najnowszej wersji aplikacji informatycy z PLK dodali informację o połączeniach dla nowych przewoźników – Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz Kolei Małopolskich. Dzięki temu użytkownicy smartfonów mają pod ręką aktualne informacje o rozkładzie jazdy pociągów pasażerskich wszystkich przewoźników na sieci kolejowej w Polsce.

– Zależy nam by pasażer miał szybki, pełny i bezpośredni dostęp do informacji o kursowaniu pociągów. Aplikacja z rozkładem jazdy na telefon jest jednym z elementów systemu informacji pasażerskiej, który cały czas ulepszamy, m.in. na podstawie opinii użytkowników. Poza umieszczonymi w gablotach tradycyjnymi rozkładami jazdy, umożliwiamy także pobieranie ich ze strony internetowej PLK dla każdej stacji i przystanku. – mówi Andrzej Pawłowski wiceprezes zarządu, dyrektor ds. eksploatacji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dzięki aplikacji z telefonu komórkowego można zaplanować podróż według własnych kryteriów m.in. daty, godziny, miejsca wyjazdu, stacji przejazdu.  Aplikacja poinformuje również o peronie i torze, z którego odjedzie pociąg. Można wybrać opcje połączenia bezpośredniego lub z przesiadkami, a także zapoznać się z oferowanymi w pociągu usługami, jak przedział biznesowy, wagon barowy czy przewóz rowerów. Pasażerowie mają również możliwość podglądu trasy pociągu w czasie rzeczywistym. Każdy użytkownik może śledzić aktualne położenie pociągu i jego ewentualne opóźnienie.

Wybraną relację można rozwinąć w tabeli i dzięki temu sprawdzić czas przyjazdu do poszczególnych stacji na wybranej trasie pociągu. Po zaplanowaniu wyjazdu użytkownik może również skorzystać z wygodnej opcji planowania powrotu.

Najnowsza wersja aplikacji działa szybciej. Czas pobierania rozkładu jazdy dla wybranej stacji został skrócony. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zebrały uwagi użytkowników i dzięki temu wyeliminowane zostały wskazywane przez nich błędy.

Aplikacja posiada opcję zapisu rozkładu jazdy wybranej stacji. Dzięki temu po jednorazowym pobraniu rozkładu można go później odczytywać bez konieczności łączenia się z Internetem. Można także skorzystać z zapisywania wybranych tras w zakładce „ulubione”.

Aplikacja działa na wszystkich, najpopularniejszych systemach operacyjnych: Android, iOS, WP7 oraz WP8 i można ją bezpłatnie pobrać ze sklepów Google Play, App Store oraz Marketplace.

Aplikacje na urządzenia mobilne to kolejne działanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ułatwiające dostęp do rozkładu jazdy i organizację podróży. Od 2012 r. PLK odpowiada za udostępnianie i aktualizacje rozkładów jady na peronach wszystkich stacji i przystanków kolejowych w Polsce oraz na stronie internetowej rozklad.plk-sa.pl. Od 15 grudnia ubiegłego roku PLK zarządza również informacją głosową i wizualną na stacjach i przystankach. Wszystkie działania realizowane przez spółki Grupy PKP oraz przewodników mają na celu coraz lepszą, kompleksową obsługę podróżnych.

Komplet aplikacji mobilnych na Android, iOS, WP7 oraz WP8 dostępny jest bezpłatnie na:

Google Play
iTunes
Windows Phone

Źródło: PLK S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*