Na sygnale

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” pod szczególnym nadzorem policji

Na Warmii i Mazurach podobnie jak w całej Polsce policjanci ruchu drogowego prowadzą dziś (12.09) działania NURD. Podczas tych działań funkcjonariusze skupiają swoją uwagę na wykroczeniach popełnianych przez pieszych jak i względem nich.

Policjanci ruchu drogowego cyklicznie skupiają swoją uwagę na relacjach między kierowcami, a pieszymi. Oczywistym jest fakt, że w przypadku potrącenia przez samochód pieszy stoi na straconej pozycji, tym bardziej zadziwia, że piesi często łamią przepisy i sami narażają się na niebezpieczeństwo. Policjanci zwrócą szczególną uwagę m.in. na takie wykroczenia jak:

  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdów dla rowerzystów
  • inne nieprawidłowe zachowania względem pieszych i rowerzystów
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym
  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej

Policja apeluje!

Oznaczone przejścia dla pieszych nie dają gwarancji bezpieczeństwa. To miejsca, gdzie przecinają się drogi kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest, by każdy z uczestników ruchu drogowego właśnie przy przejściu zachowywał szczególną ostrożność i stosował się do przepisów ruchu drogowego. Kierowcy muszą pamiętać o swoich obowiązkach względem pieszych. Pieszych natomiast także obowiązują przepisy, do których muszą stosować się w trosce o własne bezpieczeństwo. Tylko wspólne działanie tych dwóch grup da wymierne efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa.

Trwające na terenie całego kraju działania, swoim zasięgiem obejmą miejsca, w których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: KWP Olsztyn (rp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*