Na sygnale

Nie stosowali się do decyzji o kwarantannie. Będą tłumaczyć się przed sądem

Policjanci codziennie sprawdzają i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta kwarantanną stosuje się do postanowień decyzji. Tak również dzieje się na terenie powiatu iławskiego. Sześć osób postanowiło nie przestrzegać 14-dniowej kwarantanny i ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają zasady przebywania w miejscu odbywania kwarantanny. Umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów podjeżdżają pod adres gdzie dana osoba powinna przebywać i nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie potwierdzają jej obecność w danym miejscu. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych. Tak też był w przypadku sześciu mieszkańców powiatu iławskiego.

Podczas kontroli, która miała miejsce podczas minionego weekendu policjanci nie zastali w mieszkaniu objętego kwarantanną, aż sześciu osób. Po nawiązaniu kontaktu telefonicznego osoby te tłumaczyły funkcjonariuszom, że nie wiedziały, iż muszą przebywać w miejscu gdzie mają odbywać 14-dniową kwarantannę. W związku z powyższym wobec całej szóstki policjanci wszczęli czynności wyjaśniające.

Przypominamy!

Kwarantanna nakładana jest na osoby, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem a także te, które w ostatnim czasie przyjechały do naszego kraju. Policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia lub nawet przestępstwa.
W czasie kiedy policjanci ustalają miejsce przebywania osoby objętej kwarantanna, która nie stosuje się do decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego mogliby pomóc kolejnej osobie znajdującej się w trudnej sytuacji.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.
Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!
Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

Źródło: KWP Olsztyn (jk/rj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*