Zapowiedzi wydarzeń

Narodowe Czytanie w Olsztynie

Prezydent Olsztyna zaprasza do udziału w jedenastej odsłonie Narodowego Czytania. Już 3 września olsztyńscy bibliotekarze przedstawią własną twórczą interpretację wybranych utworów Adama Mickiewicza ze zbioru „Ballady i romanse”.

Cykl czternastu utworów, wydany po raz pierwszy w 1822 r., wyznaczył początek dziejów polskiego romantyzmu. Mickiewicz nowatorsko i oryginalnie, a jednocześnie w sposób niezwykle naturalny i prosty ukazuje świat uczuć, fantazji oraz ludowości w oparciu o potęgę przyrody i siły natury. „Ballady i romanse” wciąż zachwycają i są źródłem inspiracji dla wielu artystów.

Zachęcamy do wspólnego wysłuchania tej wyjątkowej poezji w sercu Olsztyna – tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w centrum miasta, w Zajezdni Trolejbusowej (Park Centralny, ul. Knosały 3b) w godz. 12.00 – 14.00.

 

Program Narodowego Czytania w Olsztynie:

  • muzyczny występ zespołu Czysty Tryton pod kierownictwem Mateusza Cwalińskiego,
  • głośne czytanie w wykonaniu bibliotekarzy,
  • otwarty mikrofon,
  • konkurs literacki.

 

Organizatorzy: Samorząd Miasta Olsztyna, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie

Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Dofinansowano ze środków Samorządu Olsztyna.

 

—————————————————————————————————————–

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Źródło: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

Pierwodruk z 1822 r. „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza można zobaczyć w bibliotece cyfrowej Polona:

https://polona.pl/item/poezye-adama-mickiewicza-t-1-przemowa-ballady-i-romanse-wiersze-rozne,MzQxNDIx/26/#info:metadata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*