Kultura

„Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry”

„Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry” to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w ramach  220. rocznicy urodzin wielkiego polskiego komediopisarza, którą obchodzimy w tym roku. Olsztyn także przyłączy się do wspólnego czytania utworów mistrza ciętej riposty.
”Zemstę” Aleksandra Fredry czytać będą – zaproszeni goście m.in. władze miasta, aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, artyści, dziennikarze, przedstawiciele instytucji kultury, wszyscy chętni mieszkańcy, a także turyści. Wspólne czytanie utworów Aleksandra Fredry odbędzie się 7 września 2013 r., w godz. 11.00 – 15.00, na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Imprezę poprowadzą Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz z kabaretu „Czyści Jak Łza”.

Przybyli na olsztyński zamek będą mogli przenieść się w czasie i zobaczyć książki z epoki Aleksandra Fredry oraz zrobić sobie zdjęcie z przebranymi statystami w jednej ze scen „Zemsty”. Zostanie ustawiona biblioteka „pod chmurką” i w komnatach, czyli stoiska z różnymi wydaniami dzieł pisarza, monografii o autorze, książek poświęconych tematyce kultury szlacheckiej i sarmackiej. Podczas zwiedzania Muzeum Warmii i Mazur będzie można zobaczyć wystawę pt. „Ogród na cztery pory roku”, prezentującą polską, europejską i wschodnią ceramikę, porcelanę, szkło, tkaninę, których głównym tematem zdobniczym są kwiaty. Na najmłodszych czekają takie atrakcje jak: kącik animacyjny z warsztatami plastycznymi, kolorowanki przedstawiające sceny z „Zemsty”, konkursy oraz rebusy. Odbędą się quizy rodzinne – pytania i zadania w oparciu o „skrzydlate słowa”, znane cytaty, tytuły i postaci dzieł literackich, w których można zdobyć znakomite nagrody. W ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej „Literatornia” młodzież wykona niektóre utwory A. Fredry z wykorzystaniem muzyki hip-hop. W tym dniu do Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można zapisać się bezpłatnie!

W czytelni książek WBP w Starym Ratuszu odbędzie się telekonferencja (relacja w miarę możliwości na żywo) Narodowego Czytania organizowanego w innych bibliotekach województwa warmińsko-mazurskiego.

W razie niepogody akcja przeniesiona zostanie do Sal Kopernikowskich Muzeum.

Bliższych informacji udzielają pracownicy Referatu Kultury, Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna – tel. 89/ 527 44 49, 89/ 527 31 11, w. 341 lub 547.

Źródło: UM Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*