Polecane artykuły

Najczęstsze objawy trądziku pospolitego

Jeszcze do niedawna trądzik pospolity był utożsamiany przede wszystkim z okresem nastoletnim, co wiązało się z tym, że w trakcie dorastania nasza gospodarka hormonalna ulega zachwianiu, wobec czego na powierzchni skóry pojawiają się niedoskonałości. Warto jednak wiedzieć, że ta postać trądziku może się ujawnić również w wieku dorosłym i nie ma to nic wspólnego z inną powszechną dermatozą, jaką jest trądzik różowaty. Jak poprawnie rozpoznać objawy?

Z czym wiąże się trądzik pospolity?

Trądzik pospolity to zdecydowanie najpowszechniejsza forma tej choroby. Charakteryzuje się m.in. wzmożonym łojotokiem, co z kolei prowadzi do namnażania się bakterii i zaburzenia procesu złuszczania się naskórka. W efekcie dochodzi do zablokowania ujść mieszków włosowych. Skutkuje to powstawaniem stanów zapalnych, które objawiają się zaczerwienieniem oraz wypryskami.

Znamienne dla trądziku pospolitego jest występowanie zaskórników – zarówno otwartych, jak i zamkniętych – krost, grudek, a nawet ropnych torbieli. Ich gojenie się bywa bolesne i długie, a po sobie mogą pozostawić przebarwienia i trudne do usunięcia blizny. Dlatego też pod żadnym pozorem nie należy wyciskać zmian skórnych, ponieważ w ten sposób doprowadzamy do rozprzestrzeniania się bakterii na inne partie twarzy, a wyprysk, nawet jeśli tymczasowo się zmniejszył, może ponownie się pojawić w tym samym miejscu.

Występowanie trądziku pospolitego u dorosłych może wynikać z następujących czynników:

  • podłoże genetyczne – czyli wrodzone uwarunkowania do wzmożonego łojotoku i rogowacenia ujść mieszków włosowych;
  • niewłaściwa dieta – spożywanie ostrych potraw, wysoko przetworzonych produktów, a do tego dużych ilości soli czy tłuszczów nasyconych;
  • długotrwały i częsty stres;
  • zaburzenia hormonalne – dlatego niedoskonałości mogą się nasilić np. tuż przed miesiączką lub w trakcie ciąży;
  • nieodpowiednia pielęgnacja – szczególnie pomijanie etapu oczyszczania twarzy lub niedokładność podczas jego wykonywania.

Co odróżnia trądzik różowaty od pospolitego?

Odróżnienie trądziku różowatego od pospolitego jest niezwykle istotne, ponieważ w każdym z tych przypadków leczenie będzie nieco inne. Trądzik różowaty nie występuje u nastolatków, jest za to często spotykaną dermatozą wśród dorosłych. Jego pojawienie się może przypadać na okolice 30. roku życia, choć zaostrzenie symptomów zazwyczaj ma miejsce w przedziale wiekowym 40-60 lat.

W przypadku trądziku różowatego początkowo mamy do czynienia z nawracającym rumieniem w centralnej części twarzy, który pojawia się na skutek zjedzenia ostrej potrawy, wysiłku fizycznego czy stresu. Z biegiem czasu zaczerwienienie się utrwala, a na powierzchni skóry mogą być wyczuwalne grudki i krostki. W ciężkich przypadkach trądzik różowaty prowadzi do zmian przerostowych, szczególnie w okolicach nosa. Co ciekawe, to schorzenie może również powodować nawracające zapalenie spojówek – mówimy wówczas o postaci ocznej.

Pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy pewni, z jakim rodzajem trądziku się zmagamy, przed rozpoczęciem walki z problemami skórnymi koniecznie należy zasięgnąć porady dermatologa.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*