Wiadomości

Nadal za mało Polaków sprawdza ciśnienie w oponach

W poniedziałek 27 października rozpocznie się ogólnopolska akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”. Na 50 stacjach Statoil, we wszystkich województwach, będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie w oponach i głębokość bieżnika. Akcja potrwa do 31 października po to, by kierowcy mogli zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem na Wszystkich Świętych. Akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” trwa od 10 lat i choć jej efektem jest wzrost świadomości znaczenia ciśnienia w oponach wśród polskich kierowców o około 20 procent, nadal – jak wynika z badań TNS Polska – ponad połowa z nich sprawdza ciśnienie rzadziej niż raz w miesiącu.

Kiedy rozpoczynaliśmy akcję w 2005 roku, 13 procent aut poruszało się z prawidłowym ciśnieniem. Przed rokiem badania przeprowadzone na stacjach dowiodły, że w czasie od kiedy trwa akcja, liczba ta wzrosła do 36 procent. Ten wynik nas cieszy, ale badanie TNS Polska pokazuje, że akcja jest nadal bardzo potrzebna – mówi Iwona Jabłonowska z Michelin. W tym roku, podczas jubileuszowej, 10. edycji „Ciśnienia pod kontrolą”, chcemy zmierzyć ciśnienie opon w ponad 15 000 samochodów i z niecierpliwością czekamy na wyniki pomiarów.

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią.

Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa.

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu, ale także przed każdą, dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno” – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. W przypadku badania opon rozgrzanych, do zalecanej wartości trzeba dodać 0.3 bara.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Michelin wynika, że ponad połowa kierowców (61 proc.) sprawdza poziom ciśnienia w oponach rzadziej niż raz w miesiącu, a 5 proc. w ogóle go nie sprawdza.

Szczegółowe wyniki badań :

 • 15% sprawdza raz na 2 miesiące
 • 15% sprawdza raz na 3 miesiące
 • 6% sprawdza raz na 4 miesiące
 • 2% sprawdza raz na 5 miesięcy
 • 16% sprawdza raz na pół roku
 • 5% sprawdza raz na rok
 • 2% sprawdza rzadziej niż raz na rok
 • 5% nie sprawdza ciśnienia wcale

Badania dowodzą, że niewłaściwe ciśnienie w oponach wpływa na:

 • zmniejszenie przyczepności i wydłużenie drogi
 • hamowania;
 • skrócenie okresu użytkowania opony o jeden sezon;
 • zwiększenie zużycia paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

Akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” odbędzie się w dniach 27-31 października 2014 roku, w godzinach 11:00-20:00 na 50 stacjach Statoil w całej Polsce.

Więcej szczegółów oraz lista stacji biorących udział w akcji znajduje się na stronie www.michelin.pl

Partnerem akcji są Statoil Fuel & Retail Polska, sieć specjalistycznych serwisów Euromaster oraz Oponeo.pl.
Inicjatywa jest od lat wspierana przez Instytut Transportu Samochodowego, Komendę Główną Policji, Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polski Czerwony Krzyż oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Olsztynie i Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*