Kultura

Na Warmii i Mazurach powstanie regionalny fundusz filmowy

W czwartek 13 października 2016 roku, podczas 3. edycji WAMA Film Festival, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin poinformował o utworzeniu regionalnego funduszu filmowego. Mechanizm rozwijania i wspierania produkcji filmowych na Warmii i Mazurach powstanie w strukturach Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych od stycznia 2017 roku. Na potrzeby funduszu zarezerwowano w budżecie województwa pół miliona złotych, ale kwota może się zwiększyć, jeśli do inicjatywy dołączą partnerzy, choćby lokalne samorządy.

– Nasza decyzja to odpowiedź nie tylko na oczekiwania twórców filmowych, realizujących na Warmii i Mazurach filmy fabularne i seriale telewizyjne, ale i interes regionu w postaci efektu ekonomicznego – powiedział marszałek Brzezin. – Jednak to przede wszystkim promocja naszej krainy i wzrost jej atrakcyjności wśród polskich i zagranicznych turystów oraz inwestorów.

Do zadań nowego biura w CEiIKu, poza zarządzaniem funduszem, należało będzie również organizowanie festiwali filmowych oraz koncertów muzyki filmowej, promowanie dokonań artystycznych w sztuce filmowej związanych z regionem, a także gromadzenie, digitalizacja i udostępnianie materiałów filmowych i dźwiękowych.

Decyzja zarządu województwa zbiegła się z 3. edycją WAMA Film Festival, który przyciągnął do Olsztyna ponad 140 akredytowanych gości z branży filmowej. Dlatego już w piątek przystąpiono do merytorycznych rozmów. W Hotelu Warmińskim spotkali się przedstawiciele samorządu województwa, urzędu miasta oraz profesjonaliści i eksperci.

W inauguracji funduszu wzięli udział m.in. reżyserzy: Janusz Majewski, Jerzy Hoffman, Maria Zmarz-Koczanowicz, Magdalena Łazarkiewicz, szef Polskiej Komisji Filmowej Tomasz Dąbrowski, Rzecznik Prasowy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Rafał Jankowski, a także dyrektor Filmoteki Narodowej Anna Sienkiewicz-Rogowska. Janusz Majewski i Jerzy Hoffman wyrazili swoje głębokie uznanie pod adresem władz samorządowych w związku z tą inicjatywą. Obaj znakomici reżyserzy są związani z regionem i potrafią docenić jego niezwykły potencjał w dziedzinie produkcji filmowej. Szef Polskiej Komisji Filmowej Tomasz Dąbrowski podkreślił znaczenie funduszu dla rozwoju Warmii i Mazur. Jest to obecnie dwunasty z regionalnych funduszy filmowych.

Zazwyczaj procedury finansowania produkcji filmowych przez fundusze regionalne organizowane są w formie konkursów. Wygrywają projekty najsilniej związane z regionem. Często w umowach znajduje się zapis zobowiązujący producenta filmu do wydatkowania znacznej części otrzymanych środków w regionie. Ekspert namawiał do powołania regionalnej komisji filmowej, która uzupełni fundusz o niezbędną bazę informacyjną i logistyczną. Te dwa elementy działające jednocześnie skutecznie przyciągną producentów filmowych i pozwolą na pełną filmową promocję Warmii i Mazur.

– Produkcja filmowa to czysty biznes – mówił Dąbrowski. – Korzysta cała gospodarka – sfera usług, hotele, gastronomia, lokalni rzemieślnicy. Powstają nowe miejsca pracy, rozwija się turystyka filmowa. Taki fundusz przyciągnie produkcję filmową na Warmię i Mazury, a to z kolei stanie się bodźcem do rozwoju gospodarczego regionu.

Honorowi goście spotkania – Jerzy Hoffman i Janusz Majewski – są od lat związani z Warmią i Mazurami i od lat zabiegali o powstanie funduszu filmowego w regionie. Janusz Majewski podkreślał, że sam niejednokrotnie korzystał z dofinansowań pochodzących z regionalnych funduszy filmowych. Bez tych środków realizacja kilku jego projektów byłaby niemożliwa.

– W naszym świecie niestety bez pieniędzy kino nie powstaje – wyjaśniał mistrz Jerzy Hoffman. – Można samemu napisać książkę, namalować obraz, skomponować utwór, ale film bez pieniędzy nie powstanie. Dzięki serdeczne. Mam nadzieję, że w tym, co w przyszłości stworzy polska kinematografia, ta wasza cegiełka będzie zauważalna.

– Informacja o utworzeniu funduszu to wspaniała wiadomość dla branży filmowej – powiedział Marcin Kot Bastkowski, dyrektor WAMA Film Festival. – Już mrozimy szampana. Odkorkujemy, kiedy dzięki funduszowi filmowemu zostaną zrealizowane pierwsze filmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*