Na Warmii i Mazurach powstanie regionalny fundusz filmowy

- Kategoria: Kultura
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

W czwartek 13 października 2016 roku, podczas 3. edycji WAMA Film Festival, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin poinformował o utworzeniu regionalnego funduszu filmowego. Mechanizm rozwijania i wspierania produkcji filmowych na Warmii i Mazurach powstanie w strukturach Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych od stycznia 2017 roku. Na potrzeby funduszu zarezerwowano w budżecie województwa pół miliona złotych, ale kwota może się zwiększyć, jeśli do inicjatywy dołączą partnerzy, choćby lokalne samorządy.

– Nasza decyzja to odpowiedź nie tylko na oczekiwania twórców filmowych, realizujących na Warmii i Mazurach filmy fabularne i seriale telewizyjne, ale i interes regionu w postaci efektu ekonomicznego – powiedział marszałek Brzezin. – Jednak to przede wszystkim promocja naszej krainy i wzrost jej atrakcyjności wśród polskich i zagranicznych turystów oraz inwestorów.

Do zadań nowego biura w CEiIKu, poza zarządzaniem funduszem, należało będzie również organizowanie festiwali filmowych oraz koncertów muzyki filmowej, promowanie dokonań artystycznych w sztuce filmowej związanych z regionem, a także gromadzenie, digitalizacja i udostępnianie materiałów filmowych i dźwiękowych.

Decyzja zarządu województwa zbiegła się z 3. edycją WAMA Film Festival, który przyciągnął do Olsztyna ponad 140 akredytowanych gości z branży filmowej. Dlatego już w piątek przystąpiono do merytorycznych rozmów. W Hotelu Warmińskim spotkali się przedstawiciele samorządu województwa, urzędu miasta oraz profesjonaliści i eksperci.

W inauguracji funduszu wzięli udział m.in. reżyserzy: Janusz Majewski, Jerzy Hoffman, Maria Zmarz-Koczanowicz, Magdalena Łazarkiewicz, szef Polskiej Komisji Filmowej Tomasz Dąbrowski, Rzecznik Prasowy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Rafał Jankowski, a także dyrektor Filmoteki Narodowej Anna Sienkiewicz-Rogowska. Janusz Majewski i Jerzy Hoffman wyrazili swoje głębokie uznanie pod adresem władz samorządowych w związku z tą inicjatywą. Obaj znakomici reżyserzy są związani z regionem i potrafią docenić jego niezwykły potencjał w dziedzinie produkcji filmowej. Szef Polskiej Komisji Filmowej Tomasz Dąbrowski podkreślił znaczenie funduszu dla rozwoju Warmii i Mazur. Jest to obecnie dwunasty z regionalnych funduszy filmowych.

Zazwyczaj procedury finansowania produkcji filmowych przez fundusze regionalne organizowane są w formie konkursów. Wygrywają projekty najsilniej związane z regionem. Często w umowach znajduje się zapis zobowiązujący producenta filmu do wydatkowania znacznej części otrzymanych środków w regionie. Ekspert namawiał do powołania regionalnej komisji filmowej, która uzupełni fundusz o niezbędną bazę informacyjną i logistyczną. Te dwa elementy działające jednocześnie skutecznie przyciągną producentów filmowych i pozwolą na pełną filmową promocję Warmii i Mazur.

– Produkcja filmowa to czysty biznes – mówił Dąbrowski. – Korzysta cała gospodarka – sfera usług, hotele, gastronomia, lokalni rzemieślnicy. Powstają nowe miejsca pracy, rozwija się turystyka filmowa. Taki fundusz przyciągnie produkcję filmową na Warmię i Mazury, a to z kolei stanie się bodźcem do rozwoju gospodarczego regionu.

Honorowi goście spotkania – Jerzy Hoffman i Janusz Majewski – są od lat związani z Warmią i Mazurami i od lat zabiegali o powstanie funduszu filmowego w regionie. Janusz Majewski podkreślał, że sam niejednokrotnie korzystał z dofinansowań pochodzących z regionalnych funduszy filmowych. Bez tych środków realizacja kilku jego projektów byłaby niemożliwa.

– W naszym świecie niestety bez pieniędzy kino nie powstaje – wyjaśniał mistrz Jerzy Hoffman. – Można samemu napisać książkę, namalować obraz, skomponować utwór, ale film bez pieniędzy nie powstanie. Dzięki serdeczne. Mam nadzieję, że w tym, co w przyszłości stworzy polska kinematografia, ta wasza cegiełka będzie zauważalna.

– Informacja o utworzeniu funduszu to wspaniała wiadomość dla branży filmowej – powiedział Marcin Kot Bastkowski, dyrektor WAMA Film Festival. – Już mrozimy szampana. Odkorkujemy, kiedy dzięki funduszowi filmowemu zostaną zrealizowane pierwsze filmy.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Warmia i Mazury otrzymały prestiżowy tytuł Perły Samorządu

Spośród zgłoszeń nadesłanych z całej Polski, kampania promocyjna