Już 12 sierpnia na niebie pojawią się meteoryty z roju Perseidów

- Kategoria: Ciekawostki
0

W nocy z 12 na 13 sierpnia na niebie wystąpi maksimum aktywnego roju Perseidów, w którym będzie można obserwować prawie sto meteorów na godzinę.Perseidy należą do najbardziej znanych meteorów, których coroczna aktywność przypada od połowy lipca do końca sierpnia. Podczas maksimum jakie będzie dzisiejszej nocy, przy dużym szczęściu w ciągu godziny możemy zaobserwować nawet 100 „spadających gwiazd”. Największa aktywność zjawiska przypada między 12 a 14 sierpnia. Do obserwacji tego zjawiska nie potrzeba żadnych przyrządów optycznych.

Nazwa Perseidy pochodzi od nazwy gwiazdozbioru Perseusza, na obszarze którego widoczny jest radiant, a więc miejsce z którego zdają się rozchodzić z nieba spadające gwiazdy. Dzieje się tak dlatego, że meteory które wpadają pionowo w atmosferę są natychmiast spalane i przez to niewidoczne. Na niebie obserwujemy tylko te meteory, które tylko lekko wnikają w Ziemską atmosferę. Tym samym możemy więc zaobserwować z którego miejsca na niebie rój meteorów przywędrował. W przypadku tego roju radiant znajduje się na tle gwiazdozbioru Perseusza stąd jego nazwa.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Śmiertelny wypadek na trasie Ryn-Wejdyki

Do wypadku doszło na trasie Ryn-Wejdyki. Volkswagen bus