Kultura

Muzyczne (ko)repetycje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza 19 lutego (czwartek) 2015 r. o godz. 16.30 na wykład kulturoznawcy Krzysztofa D. Szatrawskiego z cyklu: Muzyczne (ko)repetycje „Harmonia sfer i klasycyzm. Dźwięk i czas jako wymiary muzyki”.

Od najdawniejszych czasów na gruncie muzyki zmagały się dwie potężne energie – dźwięk i czas. Z jednej strony dźwięk związany z brzmieniem, współbrzmieniem, harmonią, zgodnością lub konfliktem, dający przyjemność lub niepokojący, z drugiej czas najczęściej objawiający się jako rytm, porządkujący zjawiska akustyczne, wyznaczający moment, w którym dźwięki się pojawiają i czas ich trwania, powtarzalność bądź zmienność struktur rytmicznych a wreszcie pozwalający konstruować rozwinięte formy cykliczne, które rekonstruowane w pamięci odbiorców stają się uniwersalnym wehikułem introspekcji. 19 lutego przypada kolejna rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, twórcy teorii opisującej porządek świata, jednego z ojców nowoczesnego myślenia w nauce. Z porządkiem wszechświata już starożytni kojarzyli jakości muzyczne. W kulturze nowożytnej Europy muzyka klasyczna odzwierciedla zmianę o kopernikańskim charakterze. Warto przy okazji spojrzeć na osiągnięcia tej niezwykłej epoki.

Krzysztof D. Szatrawski

„Muzyczne (ko)repetycje” to cykl wykładów o tematyce muzycznej prowadzonych przez  Krzysztofa D. Szatrawskiego. Każde spotkanie poświęcone jest innemu zagadnieniu z zakresu muzyki zarówno klasycznej, jak i popularnej. Wszystkie spotkania odbywają się w Muzotece (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie).

Krzysztof D. Szatrawski – Krzysztof D. Szatrawski – poeta, tłumacz, krytyk muzyczny, kulturoznawca, pracownik naukowy Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, członek Komisji Badań nad Kulturą Warmii i Mazur Towarzystwa Naukowego im. Wojciech Kętrzyńskiego, prezes olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Autor monografii, szkiców i artykułów poświęconych życiu muzycznemu Warmii i Mazur i edukacji muzycznej, prac z zakresu historii i teorii literatury oraz kulturoznawstwa, licznych recenzji muzycznych, publikacji naukowych i szkiców poświęconych m.in. życiu i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, działalności Antoniego Szajka, Jana Lubomirskiego i Jana Boehma, historii Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Członek Rady Artystyczno-Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie oraz organizator sesji naukowej odbywającej się podczas tego festiwalu. Prowadzi blog poświęcony muzyce „Music is the best”.

19 lutego /czwartek/ 2015 r., godz. 16.30
Muzoteka; ul. 1 Maja 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*