Wiadomości

Murale na Warmii i Mazurach – miejski hołd dla Kopernika

Poznaliśmy projekty murali, które w najbliższym czasie powstaną w warmińsko-mazurskich miejscowościach na Szlaku Kopernikowskim. Projekty z inicjatywy samorządu województwa zostały przygotowane przez interesujących polskich artystów.

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika w związku z jubileuszem 550. rocznicy urodzin oraz 480. rocznicy śmierci patrona Szlaku Kopernikowskiego.

Wydarzenia z bogatego kalendarza jubileuszowego odbywają się systematycznie w wielu miastach regionu. Jeszcze tego lata mieszkańców i odwiedzających nas gości czekają nowe atrakcje, między innymi wielkoformatowe dzieła sztuki w przestrzeni miejskiej.

Staraniem samorządu województwa warmińsko-mazurskiego we współpracy z gminami Frombork, Pieniężno, Olsztynek oraz Lidzbark Warmiński i Nowe Miasto Lubawskie powstanie pięć pokaźnych rozmiarów murali artystycznych.

Sztuka street art stanowi pole dla wyobraźni mieszkańców i turystów. Murale to wielkoformatowe dzieła sztuki w przestrzeni miejskiej. Zdobią i dekorują osiedla, poprawiając tym samym ich estetykę, zmuszają do myślenia, nierzadko uczą i rozwijają wrażliwość odbiorców.

Murale na Szlaku Kopernikowskim to pomysł na popularyzację i promocję postaci Mikołaja Kopernika, miejscowości na szlaku oraz oferty turystycznej związanej ze szlakiem.

Mikołaj Kopernik wszystkie funkcje „człowieka renesansu” skupiał w swoim talencie i osobowości. I dlatego jest to postać do naśladowaniamówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.Nasz region może poszczycić się tym, że Kopernik jest naszym obywatelem. Przebywał przecież na Warmii przez 40 lat swojego życia i stworzył tutaj swoje największe dzieła. Zaznaczenie jego osoby oraz działalności poprzez publiczną sztukę w postaci murali to bardzo dobry pomysł. I nie chodzi tylko o kwestie artystyczne, ale również inspiracje. Przedstawiony będzie bowiem jako astronom, medyk, ekonomista czy jako zarządca dóbr – swoją wielością talentów zachęca do odkrywania świata. Nasze wspólne działania z samorządami lokalnymi z pewnością będą zauważalne przez mieszkańców oraz turystów.

Projekty zostały przygotowane przez interesujących polskich artystów, którzy zinterpretowali postać wielkiego Polaka, bazując na jego dokonaniach w wielu dziedzinach i przedstawili go w nowoczesny, nieszablonowy sposób.

W ten sposób chcemy upamiętnić, że Kopernik większość życia spędził na Warmiiprzyznaje Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa.Jest bardzo wiele miejsc, które odwiedzał, ale przede wszystkim w nich żył. To doskonała okazja do promocji całego regionu, ale też tych poszczególnych miejscowości. Poprzez ujednolicenie i spójność Szlaku Kopernikowskiego chcemy zachęcić mieszkańców i turystów, by przemierzali trasy, które w przeszłości pokonywał wielki astronom. Mamy w naszym regionie wyjątkowe Mazury, czyli nasz cud natury oraz Warmię, gdzie mieszkał i tworzył Mikołaj Kopernik. I powinniśmy się tym chwalić nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie.

Murale powstaną:

  • we Fromborku – Kopernik jako medyk (z konwalią w dłoni) i astronom.

Autor: Dorota Piechocińska (Ilustradora) – z wykształcenia architektka, z wyboru ilustratorka. Projektuje ilustracje prasowe, okładki książek, murale czy autorskie plakaty. Współpracowała m.in. z Volkswagenem Poznań, Miastem Poznań, Wysokimi Obcasami Ekstra, Wydawnictwem i Miesięcznikiem ZNAK czy Tygodnikiem Powszechnym.

  • w Pieniężnie – Kopernik jako administrator dóbr kapitulnych i astronom.

Autor: Weronika Skierka – jest młodą niezależną ilustratorką. Skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej pasją jest grafika. Ilustruje czasopisma. Wykonuje również projekty plakatów i murali. Na tym polu współpracowała
z wieloma polskimi markami, a obecnie stara się tworzyć własną w Norwegii, gdzie aktualnie mieszka i pracuje. W swoich pracach duży nacisk kładzie na kolor – jego temperatury, nasycenie oraz wzajemną narrację. Inspiracją jest otaczająca ją codzienność, proste sytuacje, z których powstają szkice, a także muzyka i natura.

  • w Lidzbarku Warmińskim – Kopernik jako medyk (z symbolem medycyny Eskulapem).

Izabela Dudzik – to ilustratorka pochodząca z okolic Śląska, obecnie jednak mieszkająca w Poznaniu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Katowicach. Jej ilustracje cechuje szczegółowość i zróżnicowana kolorystyka, natomiast tematycznie lubi poruszać się w strefach flory, fauny oraz ludzkiej tajemniczości. Jej prace można znaleźć na łamach magazynów, w projektach odzieżowych, opakowaniach użytkowych. Zrealizowała projekty murali w  Gdyni: Aleja Zwycięstwa – Partyzantów 39 i w Katowicach: Słowackiego 16 na zlecenie agencji Spacecamp (reklama dla platformy Netflix serialu pt. „Arcane” na podstawie gry „League of Legends” autorstwa Riot Games), a murale zostały zrealizowane przez Goodlooking Studio. Muralowa kampania promocyjna serialu Netflixa objęła nie tylko Polskę, podobne murale powstają w różnych miastach na świecie.

  • w Olsztynku: w nawiązaniu do odbywającego się rokrocznie w Olsztynku Święta Ziół malowidło wielkoformatowe przedstawia Kopernika w otoczeniu roślin, w szczególności ziół leczniczych.

Autor: Pola Augustynowicz – to ilustratorka, malarka i projektantka marki mieszkająca w Poznaniu, pracująca nad opakowaniami, brandingiem, identyfikacją wizualną, projektami wydawniczymi, muralami i wzorami. Posiada 18 lat doświadczenia w pracy w Design. Jest autorką popularnych poznańskich murali. Zaprojektowała również opakowania Ptasiego Mleczka dla Wedla.

  • w Nowym Mieście Lubawskim: Kopernik jako ekonomista.

Autor: Patryk Hardziej – ilustrator, projektant grafik, twórca murali, autor książek z dziedziny historii znaków graficznych oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie nagradzany w konkursach branżowych. Zdobywca m.in. złotej nagrody konkursu Klubu Twórców Reklamy (w którym docenia się kreatywność, twórcza odwagę, wyrazistą komunikację, niestandardowe i przełamujące konwencję idee oraz aktualność użytych narzędzi, mediów i tematów) oraz tytułu projektanta roku w konkursie Polish Graphic Design Awards, czyli na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej.

 

Harmonogram wykonywania murali w przestrzeni szlaku (z możliwością modyfikacji w zależności od warunków pogodowych):

10-20.06.2023 – Olsztynek,

20-30.06.2023 – Frombork,

10-20.07.2023 – równolegle: Lidzbark Warmiński i Nowe Miasto Lubawskie,

24-30.07.2023 – Pieniężno.

 

Szlak Kopernikowski to drogowy szlak turystyczny wytyczony dla upamiętnienia postaci Mikołaja Kopernika, który mieszkał i pracował na Warmii. Wzdłuż szlaku, na odcinku około 300 km, zostały rozmieszczone tablice i znaki kierujące do atrakcji turystycznych.

Zobacz murale:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*