Na sygnale

Mieszkanka Ostródy straciła ponad 17 tys. zł. Oszustwo ,,na maklera giełdowego’’

79-letnia mieszkanka Ostródy została oszukana fałszywą ofertą inwestycji. Kobieta straciła ponad 17.000 tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają przed fałszywymi ofertami inwestowania pieniędzy!


We wtorek (11.06.2024 r.) około godziny 16:00 do ostródzkiej jednostki policji zgłosiła się mieszkanka Ostródy, która poinformowała o tym, że padła ofiarą oszustwa inwestycyjnego na kwotę ponad 17.000 tysięcy złotych. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że w lutym br. roku znalazła ofertę zainwestowania pieniędzy. Klikając w link oferty, nawiązała kontakt z rzekomym maklerem giełdowym, który zaoferował kobiecie szybki zysk. Kobieta uległa fałszywej ofercie.

Cały proces utraty pieniędzy przez kobietę trwał nie całe cztery miesiące. Przez ten czas pokrzywdzona postępowała zgodnie z telefonicznymi instrukcjami oszustów. Początkowo, nieświadoma zagrożenia, kliknęła w nadesłany link, z którego adresu zainstalowała program do zdalnego uzyskania dostępu do jej telefonu. Następnie zgodnie z poleceniem oszustów – niejednokrotnie logowała się w swojej bankowości elektronicznej i potwierdzała wychodzące przelewy z jej konta – kodami blik. Zlecała również tradycyjne przelewy swoich pieniędzy na wskazane przez oszustów numery kont bankowych.

Policjanci apelują!

Podczas kontaktów telefonicznych z osobami nieznajomymi najważniejsze jest zachowanie czujności i weryfikacja informacji!

Oszuści nakłaniają do instalowania programów do zdalnego pulpitu i zalogowania na konto bankowe. Jeżeli fałszywy ,,doradca’’ proponuje zainstalowanie jakiegokolwiek oprogramowania, jest to znak, że mamy do czynienia z przestępcą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*