Wiadomości

Mieszkania coraz droższe. Czy pod Olsztynem można kupić taniej?

Średnio 110 tys. zł – tyle można zaoszczędzić, kupując dwupokojowe M pod Olsztynem. Dla wielu osób podmiejskie lokalizacje lub dzielnice najbardziej oddalone od centrum stały się jedyną szansą na własne mieszkanie. Czy zainteresowani zakupem mają jednak w czym wybierać? Jak wygląda oferta deweloperów budujących pod Olsztynem, a jak w samej metropolii? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić.

Ile za mieszkanie? 

Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, w lutym br. średnia cena m kw. nowego M w Olsztynie wynosiła średnio 10 682 zł. W tym samym czasie kupując mieszkanie pod miastem, należało zapłacić przeciętnie 8 644 zł/m kw. Skąd tak duża różnica w cenie?

Kluczowe znaczenie ma podaż i cena gruntów. W miejscowościach okalających największe miasta są one po prostu dużo tańsze. Ponadto w podmiejskich lokalizacjach dominuje popularny segment rynku mieszkań. W metropoliach średnią cenę metra kwadratowego windują zaś bardzo drogie mieszkania w segmencie premium, wprowadzane przez deweloperów na rynek z myślą o zamożnych nabywcach – mówi Marek Wielgo, Jak mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Warto również zwrócić uwagę na średnie ceny mieszkań dwupokojowych. To najchętniej nabywany typ mieszkania. Dane BIG DATA RynekPierwotny.pl wskazują, że w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego deweloperzy życzą sobie za takie lokum średnio 496 tys. zł. Natomiast za rogatkami miast kupujący zapłacą przeciętnie o 110 tys. mniej! Dla porównania dwupokojowe mieszkanie w Warszawie kosztuje aktualnie ok.  767 tys. zł.

Czy jest w czym wybierać?

Podmiejskie lokalizacje mają niestety jedną słabość – to wciąż niewielki na tle metropolii wybór mieszkań. W okolicach Olsztyna w ofercie deweloperów znalazło się zaledwie 241 mieszkań. Dla porównania w samym mieście jest ich aktualnie 615.

Warto również zwrócić uwagę, że na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy oferta nowych M w Olsztynie wzrosła o 42%, a pod miastem o 8%. Po rekordowym pod kątem sprzedaży 2023 roku deweloperzy próbują uzupełnić swoją ofertę.

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 14 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera oferty: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*