Zapowiedzi wydarzeń

Międzynarodowy Dzień bez Torby Foliowej w Warmińskiej Aurze

43% Polaków zawsze ma przy sobie wielorazową torbę na zakupy, prawie ¼ korzysta z niej często, bo 3 razy w tygodniu, raz w tygodniu pamięta o niej ponad 14% – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research. A czy Ty masz już taką torbę? Jeśli chciałbyś mieć swój unikalny egzemplarz upcyklingowej shopperki z banerów, możesz ją zdobyć z okazji Międzynarodowego Dnia bez Torby Foliowej w największych dwóch galeriach w Olsztynie.

3 lipca ustanowiono Międzynarodowym Dniem bez Toreb Foliowych, aby zwrócić uwagę problem korzystania z plastikowych torebek jednokrotnego użytku. Szacuje się, że każdego roku na świecie zużywa się 500 miliardów foliówek, których żywotność to ok. 20 minut, a proces rozkładu może trwać od 100 do 500 lat. Według danych Parlamentu Europejskiego statystyczny mieszkaniec naszego kraju rocznie korzysta z ponad 400 takich opakowań. Wiele z nich niestety trafia do środowiska naturalnego. Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego tak ważna jest edukacja i działanie nt. korzyści ze stosowania toreb wielorazowych oraz ograniczenie użycia tych foliowych. Stąd też akcja specjalna w Galerii Warmińskiej i Aura Centrum Olsztyna.

Miej przy sobie torbę wielorazową na wszelki wypadek

Posiadanie torby wielorazowej weszło już Polakom w nawyk. Na pewno mają świadomość ich znaczenia. Wyniki badania przeprowadzonego w czerwcu br. przez SW Research na zlecenie NEPI Rockcastle[1], właściciela 14 centrów handlowych w Polsce, w tym Galerii Warmińskiej i Aura Centrum Olsztyna, pokazują, że jedynie 4,7% nie korzysta z takiej torby w ogóle. Wśród respondentów najwięcej osób – 43% – przyznało, że zawsze ma ją przy sobie w tzw. gotowości, a 24,4% odpowiedziało, że używa jej aż 3 razy w tygodniu. 14,4% badanych wskazało, że zabiera ją na zakupy raz w tygodniu.

W olsztyńskich centrach handlowych od kilku lat promowane jest zastosowanie opakowań wielokrotnego użytku. W ubiegłym roku zaproszono klientów do akcji upcyklingowej, w ramach której mogli wybrać wzór na swoje torby shopperki, które powstały z niepotrzebnych już banerów reklamowych, i zabrać je do domu. Zamiast generować odpady, nadano im drugie wartościowe życie. W tym roku również w obu galeriach z okazji Międzynarodowego Dnia bez Toreb Foliowych odbędzie się akcja dzielenia torbami wielokrotnego użytku z upcyklingu.

 

Odbierz swoją bezpłatną torbę z upcyklingu

3 lipca w Galerii Warmińskiej i Aura Centrum Olsztyna będzie można otrzymać bezpłatnie wielorazową torbę na zakupy, tzw. shopperkę, wykonaną z banerów reklamowych, które były wykorzystane w celach marketingowych, w naszym centrum handlowym. Jak? Będzie to nagroda dla pierwszych 60 userów, którzy założą bezpłatną aplikację lojalnościową SPOT.

Będzie ją można odebrać w biurze administracji w godzinach 9.00 – 17.00 bez odliczania punktów. Jeśli pula nagród nie zostanie wyczerpania, od 4 lipca każdy użytkownik SPOTa będzie mógł odebrać shopperkę za 100 punktów w biurze administracji w godzinach 9.00 – 17.00.

Akcja w Warmińskiej Aurze to przykład działania, dzięki której redukowana jest ilość problematycznych odpadów.

[1] Badanie zostało zrealizowane w dniach 11.06-12.06.2024 przez agencję SW Research metodą wywiadów on-line na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 800 wywiadów z reprezentatywną ze względu na łączny rozkład płci, wieku i wielkość miejscowości próbą Polek i Polaków powyżej 18 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*