Wiadomości

Miasto nie rezygnuje ze sprzedaży działki przy ul. Jagiellońskiej w Olsztynie

Prezydent Olsztyna ogłosił drugi przetarg na sprzedaż działki położonej przy ulicy Jagiellońskiej w Olsztynie.

Ogłoszono drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż działki o powierzchni 7106 m2 położonej przy ulicy Jagiellońskiej w Olsztynie (pierwszy przetarg odbył się 18 października). Działka przeznaczona ma być pod zabudowę handlowo-usługową lub mieszkalno-usługową. Cena wywoławcza działki to 2,7 mln złotych. Przetarg odbędzie się w dniu 31 stycznia 2014 roku.

Z informacji zawartej w ogłoszeniu wynika, że na wystawiony na sprzedaż teren brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przyszły nabywca nieruchomości winien więc uzyskać z Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Olsztyna decyzję o warunkach zabudowy zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Obszar przeznaczony pod zainwestowanie stanowi ważny element systemu zieleni miejskiej o zróżnicowanej rzeźbie terenu oraz siedliskach, na którym znajduje się znaczna część zbiornika wodnego z roślinnością wodno-błotną, a także zakrzaczenia i drzewa wyrosłe z samosiewu w wieku powyżej 10 lat.

Inwestor po uzyskaniu pozwolenia na budowę zobowiązany będzie do uzyskania decyzji Prezydenta Olsztyna na usunięcie drzew i krzewów prawnie chronionych.  Ze względu na podmokły charakter terenu do obowiązku przyszłego inwestora będzie należeć również analiza roślinności pod kątem ochrony gatunkowej.

Na terenie objętym przetargiem od strony ulicy Poprzecznej znajduje się także fragment nasadzeń kompensacyjnych dokonanych w 2012 roku w ilości 19 drzew. Przesadzenie tej zieleni wymagać będzie wniosku Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu o zmianę decyzji zezwalającej na usunięcie drzew. W związku z powyższym w przypadku kolizji tych nasadzeń z projektowaną zabudową, inwestor będzie zobligowany do zawarcia porozumienia z ZDZiT w sprawie ich przesadzenia, gdyż decyzja na przesadzenie drzew może być wydana jedynie przez ZDZiT- następcę MZDiM.

Dopuszcza się częściowe zasypanie zbiornika wodnego (ok. połowy najgłębszej części). Z uwagi, iż takie działanie nie jest korzystnym rozwiązaniem ze względów przyrodniczych, przed przystąpieniem do prac projektowych należy wykonać inwentaryzację przyrodniczą, celem dalszego właściwego postępowania w związku z zapisami ustawy o ochronie przyrody. Zasypywanie zbiornika wodnego wymaga uzyskania pozwolenia wodno-prawnego.

Ponadto ze względu na fakt, że obszar pod zainwestowanie przeznaczony był na tereny o funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej z oczkiem wodnym i jako zieleń izolująca od terenów komunikacyjnych (funkcje te wskazane są również w „Programie kształtowania i rozwoju zieleni miejskiej w Olsztynie” DW Łaguna).

Przyszły inwestor w planie zabudowy będzie musiał wziąć pod uwagę konieczność zrównoważenia strat przyrodniczych zieleni, poprzez zaprojektowanie i urządzenie pozostałego terenu jako skweru ogólnodostępnego, wzbogacając w zieleń i odtwarzając siedliska wodno-błotne (w uzgodnieniu i pod kontrolą specjalistów m.in. herpetologa, ornitologa, architekta krajobrazu). Ubytek zieleni i powierzchni biologicznie czynnej inwestor może zrównoważyć nasadzeniami drzew i krzewów na swoim terenie oraz poprzez zaprojektowanie ogrodu na dachu przyszłego obiektu – czytamy w ogłoszeniu.

 

Źródło: BIP UM Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*