Wiadomości

Materiały medyczne z Chin ruszają do miejskich instytucji

Maseczki i kombinezony trafią m.in. do pracowników szpitala miejskiego, przychodni i MOPS-u. – Pod koniec marca dotarła do nas informacja o decyzji władz chińskiego miasta Weifang. Nasi partnerzy zdecydowali, że prześlą do Olsztyna ochronne maski i kombinezony.  Sprzęt, który dotarł do naszego miasta jest już dystrybuowany – informuje Urząd Miasta.

– Dziękujemy za tę pomoc, bardzo ją sobie cenimy – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Mamy świadomość, że wszyscy ci, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem, potrzebują środków ochrony osobistej. Dzięki wspólnemu wysiłkowi, mimo wszelkich ograniczeń bardzo szybko i sprawnie ta pomoc do nas dotarła.

Partnerem samorządu przy sprowadzaniu środków ochrony z Chin był Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Jako organizacja humanitarna był adresatem przesyłki.

– To przykład konstruktywnej współpracy z miastem – przyznaje dyrektor oddziału PCK, Dorota d’Aystetten. – Zostaliśmy zaproszeni przez władze do działania. Cieszę się, że sprawnie udało się zrealizować to zadanie.

Jedną z placówek, którym sprzęt jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania, jest Miejski Szpital Zespolony.

– Zapotrzebowanie jest olbrzymie, bo to ok. trzech tys. masek chirurgicznych na tydzień – informuje zastępca dyrektora placówki, Jacek Zachariasz. – Do tego niezbędne są specjalistyczne maski z filtrami, kombinezony, przyłbice. Bo trzeba być w pełnym rynsztunku, jeśli trafi się pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Dlatego każda liczba masek i sprzętu się przyda, tym bardziej, że nie wiemy, jak długo ta sytuacja potrwa.

Do Olsztyna z chińskiego Weifang trafiło 10 tys. masek chirurgicznych, tysiąc masek z filtrem FFP2 oraz 200 kombinezonów.

Poza szpitalem miejskim, sprzęt trafi do Przychodni Specjalistycznej przy ul. Dworcowej, Domów Pomocy Społecznej i Burs, Izby Wytrzeźwień, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz PCK i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, które świadczą usługi opiekuńcze na rzecz mieszkańców Olsztyna.

Źródło: UM Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*