Wiadomości

Masz objawy koronawirusa? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!

Wysoka gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku – to objawy, które powinny skłonić Cię do działania. Najważniejsza jest samoizolacja i telefon do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Od jego decyzji zależy dalsze postępowanie.

Jeśli obserwujesz u siebie:

  • wysoką gorączkę,
  • kaszel,
  • duszności,
  • utratę węchu lub smaku,
  • a także bóle mięśni i głowy, biegunkę, wysypkę- przede wszystkim odizoluj się od innych osób i skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Tu znajdziesz rejestr placówek POZ- https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ.

Lekarz zdecyduje o ewentualnym skierowaniu na test. Otrzymasz również informację o dalszej formie leczenia. Listę miejsc, gdzie możesz zrobić test, sprawdzisz na www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran.

Skierowanie na test = kwarantanna
Po skierowaniu na test:

  • wybierz mobilny punkt pobrań, w którym zrobisz test,
  • zainstaluj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa,
  • czekaj na wynik – informację o wyniku testu znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta.

Ważne! Od czasu skierowania na test automatycznie jesteś na kwarantannie (10 dni od dnia następującego po dniu zlecenia testu). Kwarantanna nie dotyczy jednak Twoich domowników.

Dodatni wynik testu = izolacja
Jeżeli wynik testu okaże się dodatni, automatycznie zostajesz objęty izolacją.

W zależności od stanu zdrowia lekarz rodzinny może:

  •  skierować Cię do szpitala,
  •  lub zdecydować o leczeniu w domu.

W wypadku, gdy niemożliwa jest izolacja domowa, lekarz może skierować Cię do izolatorium. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy przebywanie w domu narażałoby na zakażenie koronawirusem Twoich najbliższych.
Obserwuj się. Pojawienie się nasilonych objawów i pogarszające się samopoczucie powinno Cię skłonić do kontaktu z lekarzem POZ lub udania się na oddział zakaźny szpitala. Jeśli Twój stan jest ciężki, zadzwoń po karetkę na nr 112.

Ważne! Dodatni wynik testu oznacza również, że Twoi domownicy zostają objęci kwarantanną (od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej).

Ujemny wynik testu = zwolnienie z kwarantanny
Ujemny wynik testu, zarejestrowany w systemie EWP przez laboratorium automatycznie zwalnia nas z kwarantanny.

Wiarygodne informacje na gov.pl/koronawirus
Jakie są aktualne zasady bezpieczeństwa, w jaki sposób przygotować się do testu na koronawirusa, w jakich sytuacjach należy się zasiłek opiekuńczy na dziecko – odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na gov.pl/koronawirus.

Źróło: gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*